شماره پشتیبانی 36272080 – 035
اثر کرونا بر صنعت گردشگری ایران

اثر کرونا بر صنعت گردشگری ایران!

اثر کرونا بر صنعت گردشگری ایران! فرصت یا تهدید؟

در تاریخ  اسفند 98 اخباری مبنی بر ابتلای 5 شهروند قمی به ویروس کرونا، ایران را در شوک خبری فرو برد.

با ورود این ویروس در اثر سهل انگاری ها، نه تنها سلامت جامعه ایران به خطر افتاده بلکه آثار سو اقتصادی آن هم در اوج فعالیت های اقتصادی پیش از عید نوروز بسیاری از کسب و کارها را در شرایط ناامناسبی قرار داده است. صنعت گردشگری ایران که پیش از این در حال دست و پنجه نرم کردن با تحریم ها بود، تمامی تمرکز خود را بر روی گردشگری داخلی و رونق آن گذاشت اما با بروز مسئله شیوع کرونا در ایران گردشگری این کشور با چالشی جدی روبه شده است. ورود ویروس کرونا در ایران دونمای سختی را پیش پای گردشگری ایارن قرار داده که ممکن است نه تنها شرکت های بزرگ بلکه بسیاری از استارتاپ ها و مراکز کوچک تر را نیز طعمه خود بکند. اما آیا این به معنای پایان راه است؟…

تیم پشتیابی شرکت سفرهای مینیاتور که از ابتدای شیوع کرونا در ایران اخبار مربوط را مورد رصد قرار داده است. با دلایل تخصصی و با توجه به آشنایی با افت وخیز گردشگری ایران امیدوار است که این توقف نه تنها باعث رکود گردشگری ایران نشود بلکه زمینه ی مدیریت بحران و تبدیل آن به فرصت توسط متولیان امر به بهترین نحو فراهم شود.

 

صنعت نوپای گردشگری ایران در سال های اخیر افت و خیز فراوانی را تجربه کرده است  با این حال سال 98 را می توان نقطه اوج دگرگونی گردشگری ایران به حساب آورد. سیل ابتدای سال 98 نوروز را به کام ایرانیان تلخ کردو پس از لغو برجام و چند مرحله تحریم اقتصادی علیه جمهوری اسلامی سبب به حاشیه راندن شرکت های هواپیمایی و هتل ها ایران گردید به طوری که بیش از 70% رزرواسیون ها به یکباره لغو شد. پس از آن نیز گردشگری خارجی ایران حال و روز خوشی را تجربه نمی کرد، از این رو بهترین فرصت برای توجه دوباره به گردشگری داخلی بود. این مهم دلایل بسیاری دارد، برای مثال بسیاری از متخصصان امر گردشگری معتقدند اگرچه نرخ بهره وری در گردشگری خارجی به جهت خروج ارز از مبدا و ورود آن به مقصد بسیار بیشتر از سیستم پولی گردشی توریسم داخلی است اما هیچ کشوری بدون توجه به گردشگری داخلی و فراهم آوردن زیرساخت های کافی توانایی رونق بخشیدن به گردشگری خارجی را نخواهد داشت. گردشگری داخلی و ابعاد گسترده مرتبط با آن همچون حمل و نقل، جاده ها، وسائط نقلیه، اقامت گاه ها و مراکز فرهنگی و تاریخی، در مرحله اول فرصت آزمون و خطا را به متولیان امر می دهد تا خدمات و توانایی های خود را بسنجند و روز به روز در راستای پیشرفت آن تلاش بکنند.

 

رشد فناوری اطلاعات، خدمات الکترونیک و همچنین غیر حضوری یکی از فرصت های ویژه را در مقابل گردشگری قرار داد تا با استفاده از آن روز به روز نه تنها خدمات خود را مدرن تر بکند بلکه بیش از پیش پایبندی خود را به شعار «گردشگری، صنعت همیشه سبز» نشان بدهد. به طوری که امروزه شما بدون خروج از منزل می توانید اطلاعات سفر، رزرواسیون، تراکنش های مالی پیش از سفر را به صورت انلاین انجام بدهید. که این مهم هم سبب افزایش سرعت انجام خدمات و صرفه جویی در وقت می شود و هم زمینه کاهش الودگی و مصرف بی رویه را فراهم می کند.

توقف فعالیت های گردشگری در اثر شیوع کرونا در ایران درمرحله اول فرصتی است برای شرکت های گردشگری تا در صدد توسعه خدمات انلاین خود بر بیابند. تولید محتوای سفر و گردشگری، غنای اطلاعات، بهره گیری از خلاقیت، توسعه امنیت سایت ها، از بین بردن خطاهای الکترونیک و از همه مهمتر رشد خدمات انلاین در سایه دورکاری های ایجاد شده در پی گسترش کرونا در ایران به خوبی قابل توجه و پیگیری است.

بنابراین استارتاپ های نوپا، مراکز گردشگری کوچک و بزرگ و شرکت های مرتبط می بایست بهترین بهره را از این توقف عملیات های اجرایی ببرند و به توسعه زیرساخت های انلاین خود بپردازند. به جد میتوان گفت همین موضوع می تواند چندین برابر زیان اقتصادی این توقف های کوتاه مدت فرصت جبران خسارت را برای ایشان فراهم آورد.

در آخر نیز یادآوری این نکته ی مهم خالی از لطف نیست! گردشگری ایران با وجود زیر ساخت های مدرن در سرزمینی با طبیعت زیبا و تاریخ و فرهنگ متمدن، توسعه خدمات انلاین و ایجاد بازار رقابتی با رعایت شرط عدالت بار دیگر رونق خود را بازخواهد یافت.

شما برای ارسال دیدگاهتان باید وارد شوید