شماره پشتیبانی 36272080 – 035
جاذبه های گردشگری یزد

بهترین جاذبه های گردشگری شهر یزد – قسمت دوم

شهر یزد تا پیش از ثبت جهانی در لیست آثار فرهنگی یونسکو، مقصد محبوبی برای مسافران ایرانی بود که در جست و جوی حضور در شهری کهن و بهره بردن از جاذبه های گردشگری ان همچون معماری اصیل، خوراکی های خوشمزه و مهربانی ساکنان پا به این خطه ی کویری می گذاشتند. اما پس از این رخداد بزرگ و ثبت شهر یزد روز به روز به تعداد گردشگران خارجی یزد نیز افزوده شده است. اگر قصد سفر به یزد را دارید با ما همراه باشید تا با در بخش دوم معرفی جاذبه های گردشگری یزد سری به باغ دولت آباد با صفا، موزه های یزد و میراث زرتشتیان این شهر بزنیم.

 

  • جاذبه های گردشگری شهر یزد – باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یزد یکی از جاذبه های برتر گردشگری یزد است که به دلیل ویژگی های خاص در نمایش باغ ایرانی شهرت جهانی یافته است. باغ دولت آباد به همراه نه باغ ایرانی در میراث جهانی یونسکو ثبت گردیده است. این باغ متشکل از ساختارهای عمومی و خصوصی مختلفی است از جمله ی انها می توان به دو عمارت کلاه فرهنگی و کاخ زمستانی اشاره کرد. در حد فاصل این دو عمارت حوض وسیع باغ دولت آباد قرار گرفته که زیبایی و طراوت باغ را دو چندان کرده است. عمارت کلاه فرنگی متشکل از پلان هشت ظلعی است با ساختارهای داخلی خانه های مسکونی ایرانی همچون حوض خانه، سرای بادگیر، پنج دری، سه دری و سایر اتاق ها است. از جمله مهترین تزئینات این عمارت می توان به گچ  بری، شیشه های رنگی ارسی و منبت کاری اشاره کرد. بادگیر باغ دولت با ارتفاع کنونی 33 متر از شگفتی های معماری کویری ایران است که بلندترین بادگیر خاورمیانه نیز تلقی می شود. سایر تاسیسات باغ عبارت است از هشتی ورودی، باغ خصوصی، اب انبار و برچ و باروهای اطراف. هم اکنون بخش های از باغ به امکانات رفاهی همچون کافی شاپ و رستوران مجهز شده است. اگر در فصول گرما به یزد سفر کردید گشت و گزار در باغ را به ساعت های گرم موکول کنید چرا که در این صورت به خوبی متوجه مفهوم باغ ایرانی در تعدیل آب و هوا خواهید شد.

 

 

رزرو هتل در یزد

 

 

  • جاذبه های گردشگری شهر یزد – موزه آیینه و روشنایی

موزه آیینه و روشنایی یزدموزه آیینه یا روشنایی که به نام قصرایینه نیز شناخته می شود یکی از جاذبه های دیدنی یزد است که به ویژه نزد یزدی ها بسیار محبوب جلوه میکند. این موزه در نتیجه تغییر کاربری بنایی خصوصی که متعلق بوده به اقای صراف زاده از اعیان و تاجران دوران پهلوی، شکل گرفته است. این خانه در سال ۱۳۲۰ به عنوان مهمانسرای خصوصی ساخته می شود. معماری و تزیینات این خانه متاثر از دهه ۴۰ میلادی تلفیقی از هنر ایرانی-اروپایی است. به این موزه از آن جهت آیینه و روشنایی گفته می شود که در آن مجموعه ای از ایینه ها در ابعاد مختلف وجود دارد که اکثرا متعلق به همین خانه بوده یا از مکان های دیگر به اینجا آورده شده، تعدادی اشیا دیگر همچون چراغ ها، آویز و کلسیون کبریت در این مکان به چشم می خورد.

 

  • جاذبه های گردشگری شهر یزد – برج خاموشان

برج خاموش یزد - جاذبه های گردشگری یزد

برج خاموشان یزد یا دخمه گلستان و مانکجی هاتریا از مهمترین جاذبه های گردشگری یزد و از جمله میراث زردشتیان هستند. تا چند دهه پیش برج خاموشان ها از مکان های فوق اسرارآمیز جهان شناخته می شدند. به سبب آنکه این مکان ها برای نگهداری اجساد پیروان کیش های مزدیسنا و مرتبط به آن همچون زرتشتی  استفاده می شود. به جهت اعتقاد ویژه در این ادیان، عناصر چهارگانه طبیعت آب، هوا، خاک و آتش نمی بایست آلوده شود به همین دلیل ایشان اجساد را در بلندی ها می گذاشتند تا خوراک پرندگان گوشت خوار شود و سپس در مراسمی باقی مانده استخوان ها را در تیزاب حل می کردند تا محیط از آلودگی مصون باشد. برج خاموشان یزد در قدیم خارج از یزد بوده اما امروزه با توسعه شهر در حاشیه ان قرار گرفته است. معماری ان ها  شامل سازه ای مدور بر بلندی دو کوهی کم ارتفاع است، مصالح به کار رفته نیز شامل خشت خام، سنگ و ساروج می شود. دخمه مانکجی هاترا از گلستان قدیمی تر است. در پایین دست چندین سازه خشتی و اجری به چشم می خورد که محل اقامت و آب انبار بوده است.

 

 

همچنین بخوانید : راهنمای سفر به یزد

 

 

  • جاذبه های گردشگری شهر یزد – آتشکده یزد

آتشکده یزد - جاذبه های گردشگری یزد

از جاذبه های برتر یزد اتشکده یزد است که یکی از مهمترین میراث زرتشتی و محل نگهداری آتش مقدس سناخته می شود. این ساختمان در میان باغی بسیار زیبا پوشیده از درختان سرو ساخته شده است و در مقابل آن حوض بیضی شکل زیبایی وجود دارد. این ساختمان نمایی اجری دارد و در سال 1313 با سرمایه یک زرتشتی پارسی به نام همابایی و نظارت ارباب جمشید امانت ساخته شده است. ساختمان به تقلید ار معماری اتشکده های پارسی هندوستان ساخته شده و  نگاره کاشی فروهر بر فراز بنا خودنمایی می کند. سرستون های سنگی آن نیز در نمادی از معماری پارس است که جلوه ی زیبایی به بنا بخششیده است. این آتشکده از آن جهت بسیار مورد توجه است که روایت شده آتش آن فروزی است از آتش آتشکده کاریان فارس است که بیش از 1400 سال است روشنایی وگرمی خود را حفظ کرده است.

 

  • جاذبه های گردشگری شهر یزد – موزه آب

موزه آب یزد در فاصله کمی از میدان میرچماق یزد قرار گرفته است. این موزه در سال  با تغییر کاربری خانه کلاهدوزها که متعلق به تاجر خوشنام یزدی بوده ایجاد گردید. معماری این خانه به تبعیت از معماری کویری ایران به صورت حیاط مرکزی گسترش یافته و طبقات گوناگون آن از جمله زیرزمین، همکف و بالاخانه کاربری های خاص خود را داشته اند. این خانه گچ بری ها و شیشه های رنگی ارسی بسیار زیبایی را به نمایش می گذارد. با توجه به اینکه این سرزمین از دیرباز در زمینه مدیریت آب زبانزد بوده نیاز بوده تا همچین محلی برای نشان دادن میراث ایرانیان در این زمینه ایجاد شود. به همین دلیل بخش بزرگی از ذخایر این مجموعه را ابزار و ادروات مربوط به استخراج وهدایت اب به ویژه از طریق کانال ها تشکیل می دهد. از جمله ای این ادوات می توان به چرخ چاه، سفال های ذخیره، ابزار اندازه گیری آب، ابزار مربوط به حفر قنات ها، ادوات روشنایی بخش، انواع چراغ ها به نمایش درآمده. بخشی از این موزه نیز مربوط به نمایش و حفاظت از اسنادی است که به نحوی با مقوله آب در ارتباط هستند ماننده وقف نامه ها، کتابچه میراب و اسناد توزیع. علاوه بر این در موزه به خوبی می توانید با پروسه حفر قنات، هدایت آب به سوی مزارع و شهر و همچنین با روند توسعه مصرف و توزیع اب از گذشته تا کنون آشنا شوید.

 

 

شما برای ارسال دیدگاهتان باید وارد شوید