شماره پشتیبانی 36272080 – 035

تغذیه در سفر

تغذیه از مهمترین جنبه های زیستی برای هر موجود زنده ایست و کیفیت آن به شدت تحت تاثیر محیط و رفتارهای فردی قرار دارد. همه ی ما حداقل چندبار در سال با خطر افزایش یا کاهش وزن مواجه می شویم. شاید شما نیز این جمله را شنیده باشید «بعد از سفر و تعطیلات چاق شدم!!!» بنا براین موضوع قصد داریم تا در کنار هم به بررسی ابعاد این معضل جدی در زمینه سفر و گردشگری بپردازیم. برخی از عوامل شامل شرایط زیستی فرد، ابتلا به بیماری های زمینه ای به ویژه در رابطه با گوارش، آب و هوای محل زندگی، آب و هوای مقصد، عادات غذایی مقصد، ریسک پذیری و استرس ناشی از سفر را می توان جز عوامل مهم در بروز ناهنجاری های گوارشی در سفر یا افزایش و کاهش وزن در سفر دانست. با مینیاتور همراه باشید تا با یکدیگر به واکاوی اهمیت تغذیه در سفر بپردازیم.

 

مهمترین دلیل افزایش یا کاهش وزن در سفر کردن

رابطه وزن با تغذیه در سفر
رابطه وزن با تغذیه در سفر

معمولا سفرهای کوتاه مدت کمتر از چهار روز تاثیر چندانی بر سلامت غذایی افراد ندارند اما ممکن برخی ازمسافران با مشکلات گوارشی نظیر سوء هاضمه، واکنش آلرژیک، اسهال، یبوست روبه شوند که می تواند شرایط آرامش بخشی که از سفر کردن انتظار می رود را برای فرد سخت کند. به اصطلاح قدیمی ترها آب به آب شدن که کنایه از تغییر آب و هوایی و سفر کردن است اشاره به همین موضوع دارد. حال راه مقابله با این معضلات در چند نکته نهفته است:

  • سعی کنید عادات غذایی ثابت خود را بشناسید، برای مثال اگر به ماده ی غذایی خاصی حساسیت دارید حتما نسبت به آن به ویژه در سفر بی توجه نباشید، برای مثال اگر مایل به سفارش دادن غذایی هستید که از محتویات آن اگاهی ندارید از پیشخدمت رستوران در مورد آن سوال بپرسید و یا در بهترین حالت همراهان خود را از این موضوع اگاه کنید و همیشه آمپول ضد حساست همراه خود داشته باشید.
  • ازخوردن هله هوله و غذاهایی که بهداشت کافی در تهیه آن رعایت نشده خودداری کنید.
  • قرص ملین و یا ضد اسهال حتما به همراه داشته باشید.
  • اگر از داروهایی گیاهی برای کنترل مزاج و طبع خود استفاده می کنید حتما به مقدار کافی همراه داشته باشید.

 

تاثیر عادات غذایی مبدا و مقصد بر سلامت افراد

تغذیه سالم در سفر
تغذیه سالم در سفر

برای سالیان متمادی غذاهای محلی تحت تاثیر محیط زیست پیرامون و متعاقبا تولیدات محلی شکل گرفته اند. برای مثال شما نمی توانید از یک اسکیمو توقع داشته باشید به خوردن برنج عادت داشته باشد. حال آنکه تنوع آب و هوایی در ایران نیز سبب شکل گیری غذاهایی شده که مخصوص یک گستره ی جغرافیایی خاص در این کشور است. برای مثال شیوه طبخ ماهی در شمال و جنوب ایران کاملا با هم تفاوت دارد. از سویی دیگر «غذاهای محلی» یکی از مهمترین انگیزه های سفر و گردشگری در جهان امروز است. اگر قصد شما از سفر لذت بردن از غذاها و نوشیدنی های محلی است باید از سلامت گوارشی خود اگاهی داشته باشید. توجه به اندازه غذا هم نکته مهمی است از کم خوردن و زیاد خوردن پرهیز کنید. تغذیه در سفر بسیار تحت تاثیر رفتارهای انسان است، از خوردن مواد غذایی پرریسک پرهیز کنید هرچند بسیار خوشمزه به نظر برسند.

 

 

جا به جایی موقت و تاثیر استرس بر تغذیه در سفر

اگر از جمله افرادی هستید که در سال کمتر به سفر می روید احتمالا میزان حساسیت بیشتری نسبت به سایرین که همیشه در سفرند دارید. بنابراین می بایست انتظار مشکلات غذایی و گوارشی در سفر را داشته باشید. یبوست و اسهال دو نمونه از این مشکلاتند که اغلب قابل پیشگیری هستند. «سندرم توالت نا امن» یکی از ناهنجاری های گوارشی است که زمانی ایجاد می شود که فرد به دلیل استرس قرار گرفتن در مکانی جدید به یبوست مزمن دچار می شود. راه حل های متفاوتی برای این موضوع در نظر گرفته شده است اما مهمترین آن این است که بدون رودربایستی زمینه ی آرامش خود را در سفر فراهم آورید و یا از خوراکی های که به تسهیل گوارش شما کمک می کنند استفاده کنید: مهمترین آنها شامل خورامی های ترش، لواشک، تمبر هندی، خاکشیر، شربت چهارتخم، اسفرزه، آلوئه ورا، آلو، زردالو و … است. در موارد مزمن تر نیاز است تا از داروهای شیمیایی استفاده کنید و یا به پزشک مراجعه کنید. البته بهترین راه حل ان است که از قبل از مسافرت با دکتر خود مشورت کنید و اگر به دارویی احتیاج دارید حتما آن را تهیه و به همراه نسخه در اختیار داشته باشید. توجه کنید ورود و خروج برخی داروها بدون نسخه ی پزشک از کشورها ممنوع است.

 

تغذیه در سفرهای جاده ای و طولانی مدت

برخی از افراد ترجیح می دهند تا به جای استفاده از غذاهای آماده ی رستوران ها خود مواد غذایی سفرشان را تهیه و آماده کنند که در مواردی تصمیم بسیار درستی است. مواد در طی سفر اگر به صورت تازه تهیه شوند بهتر اما اگر امکانش محدود بود می بایست به مواد غذایی خشک، غیر قابل فساد و یا کنسروی و با شرایط نگهداری طلانی مدت استفاده کرد. داشتن یخچال های کوچک دستی نیز گزینه ی خوبی برای نگهداری لبنیات، گوشت و سبزی است. مواد را در بسته بندی مناسب مثل ظروف پلاستیکی دردار و زیپ کیپ نگهداری کنید. همچنین در نحوه ی قرار دادن آنها در سردکن یا یخچال اتوموبیل دقت کنید که مواد گوشتی، حبوبات و سبزی جات پخته شده می بایست در لایه های زیرین قرار گیرند چرا که به دمای کمتری احتیاج دارند در عین حال مواد کمتر حساس مثل لبنیات سرد را می توان در ردیف های وسطی و در نهایت مواد شکننده مثل تخم مرغ را در ردیف های رویی قرار داد که فشار وزنی کمتری را متحمل شوند. همچنین در این صورت از یخ زدگی نیز در امان هستند. اگر برای تهیه یخ در طول سفرتان به مشکل خوردید و مجبور به تهیه آنها بودید هرگز از مکان های نامطمئن خرید نکنید و در صورت اجبار سعی کنید تا یخ ها به مواد غذایی مستقیم ارتباط نداشته باشند. در نهایت چنانچه از گاز یا پیک نیک برای تهیه ی غذا استفاده می کنید حتما نکات ایمنی نگهداری، حمل و استفاده از آنها را بیاموزید. این وسایل اشتعال پذیرند و در مواردی می توانند بسیار خطرناک باشند.

 

رعایت اصول تغذیه در سفرهای هوایی و آبی

در سفرهای آبی بسیاری از افراد در خطر دریازدگی قرار دارند که می بایست از پیش از سفر نکات ضروری توسط خود شخص و سایر مسئولان کشتی یا قایق در نظر گرفته شوند. در سفرهای بلند دریایی حضور پزشک و یا تیم امدادی در دستری ضروری است. در سفرهای هوایی نیز میبایست افراد دقت وافری به سیستم سلامتی خود داشته باشند. چرا که در شرایط بروز خطر امکان تصمیم گیری و بهبود شخص با محدودیت زیادی مواجه است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظرات شما هم برای ما و هم برای سایر کاربران سایت راهنمایی خوبی است.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *