شماره پشتیبانی 36272080 – 035
جاذبه های گردشگری یزد - چشمه تام هرمینیاتور

جاذبه های طبیعی استان یزد

جاذبه های طبیعی استان یزد: کوهستان ها و آبشارهای معروف یزد

همگان استان یزد را به واسطه ی طبیعت بکر و کویری آن می شناسنداما کمتر کسی می داند که علاوه بر کویرهای وسیع جاذبه هی یزد صورت گسترده تری همچون کوهستان های رفیع، دره های سرسبز، ییلاقات بی نظیر، باغ های سبز، آبشارهای فصلی، جنگل ها، مناطق حفاظت شده حیات وحش، نخلستان، چشمه ی دائمی و قنات های پرآب است. هرجا که شریانی حیات بخش وجود داشته است ساکنان استان یزد ازآن به بهترین نحو استفاده کرده اند طوری که امروزه با توجه به بارش اخیر در سال های 97-99 جان دوباره ای به طبیعت یزد بخشیده شده است. امید آن می رود تا با ادامه روند اخیر تورهای طبیعت گردی یزد رونق دوباره ای بیابد. با مینیاتور همسفر باشید تا باهم سری به جاذبه های طبیعی یزد به تفکیک کوهستان ها و آبشار های آن بزنیم.

 

کوهستان های یزد – از جاذبه های گردشگری یزد

سرزمین بلند ایران پر است از ارتفاعات دلکش و ستبر که انسان را به خود فرا می خواند. کوه نوردی و پیمایش ارتفاعات یکی از ورزش های پرطرفدار در ایران است که در سال های اخیر در زمینه جذب توریست خارجی نیز موفق بوده است. استان یزد نیز از این قاعده مستثنی نبوده، ارتفاعات شیرکوه از جمله مهترین پایگاه های کوهنوردی ایران به شمار می رود که توانسته یکی از جاذبه های طبیعی یزد معرفی شود. در زیر تعدادی از مهمترین ارتفاعات استان یزد که قابلیت بازدید و کوه نوردی دارند معرفی شده است.

  • ارتفاعات شیرکوه
جاذبه های گردشگری یزد
جاذبه های گردشگری یزد

مرتفع ترین بخش استان یزد تلقی می شود و مساحتی بالغ بر 3000 کیلومتر مربع را در بر دارد. این کوهستان جهتی غربی-جنوب شرقی دارد و در زمستان از برف و یخ پوشیده می شود. مهترین قلل آن عبارت اند از: طزرجان (4025 متر)، منشاد (3900)، آسمان نما، بیدم، مهریز، بنادک و گاو و گوساله. اهمیت ارتفاعات شیرکوه در این است که بخش زیادی از آب استان را تامین می کند. مهمترین رودخانه ی آن پایین در نام دارد که از دامنه های شرقی سرچشمه گرفته است. برای کوه نوردی و دیدن مناظر بی نظیر این رشته کوه می بایست به شهرستان تفت سفر کنید. سه بخش عمده ی آن پیشکوه (روستاهای نصرآباد، علی آباد، حاجی زینل و … )، میانکوه (روستاهای ده بالا، طزرجان و پیرامون) و پشتکوه (نیر و گاریزات) است.

مسیرهای رایج صعود شامل: ده بالا، دیوار سنگی، سفیل آباد، دره نجیب و جانپناه است. چهار چشمه در مسیر های صعود وجود دارد اما توصیه می شود کوهنوردان به ویژه در فصول گرم ذخیره آب کافی داشته باشند. برای ماندن در شب نیز دو جانپناه (دره نجیب در ارتفاع 3522 متری) و (جانپناه قله 4025 متری) توصیه می شود.

 

  بیشتر بخوانید : بهترین کافه های یزد

 

  • کوه های خرانق

کوه های خرانق جز کوه های مرکزی ایران است که در شمال یزد کشیده شده و بلندترین قله ی آن خونزار یا هونزا (3158 متر) نام دارد. سایر قلل معروف آن اشتری، بندر، چک چک، بندر، بزکوه و هامانه است. این کوهستان بیشتر به سبب اهمیت آن در بخش صنعتی استان یزد شناخته می شود. معدان معروف لورانیم ساغند و چادرملو در این نارحیه قرار دارند.

به سبب نبود منابع آب مطمئن کوه نوردی در این منطقه در رده ی دشوار قرار می گیرد که برای طبیعت گردان کمتر حرفه ای توصیه نمی شود. اما دیدن سایر بخش های معروف آن نظیر روستای تاریخی خرانق، مجموعه فرهنگی مذهبی چک چک و سایر دیدنی های آن توصیه می شود. همچنین یکی از غنی ترین زیستگاه های حیات وحش ایران به نام دره انجیر نیز به سبب شهرت آن به واسطه ی حضور کاراکل و یوزپلنگ نام این منطقه را پر آوازه کرده است.

 

  • کوه های هرات

سلسله ارتفاعاتی درغرب شهرستان خاتم به مرکزیت هرات وجود دارد که با بخش های متفاوتی نشیر کوه های سرچشمه، کرخنگان و پناهگاه های و مناطق حفاظت شده بوروئیه و باغ شادی شناخته می شود. مهمترین کوه های آن عبارت اند از: کوه سفید، کوه آسمانزاری و کوه کرخنگان که این شهرستان را از شهرستان بوانات (استان فارس) جدا می سازد. این ارتفاعات که با جهت شمال غربی- جنوب شرقی امتداد دارد همچون سدی حوزه آبریز هرات و مروست را از استان فارس جدا می سازد. علاوه بر نقاط مرزی، این ارتفاعات در داخل شهرستان خاتم نیز انشعاباتی پیدا می نماید که از آن جمله آنها کوه چاهبراق و کوه بالا گله در بخش مروست و کوه پوزه زرد، کوه سرچشمه و کوه قدمگاه در غرب و جنوب غرب شهر هرات قابل ذکر است.  این کوه ها در بردارند مهمترین دشت های حاصلخیر استان یزد هستند که جز مناسق بلاقوه توسعه ی گردشگری هرات محسوب می شوند. بسیاری از این مناطق از نظر کوه نوردی در شرایط مساعدی قرار دارند و به سبب وجود منابع آب مثل چشمه ها، قنات، راهنماهای محلی امکان کوه نوردی در آن وجود دارد اما متاسفانه به سبب نبودن شرایطی نظیر پناهگاه به جز گروه های کوه نوردی محلی کمتر مورد توجه سایر گروه ها و کمپین های گردشگری و کوه نوردی ایران قرار گرفته است.

 

آبشار های معروف یزد – جاذبه های گردشگری یزد

جاذبه های گردشگری یزد

لازم به توضیح بیشتر نیست که تا چه حد طبیعت یزد می تواند عجیب باشد. یکی از پدیده های مورد توجه انسان از دیرباز آبشارهای بوده اند که به واسطه ی تلاقی آب و صخره مظهر زیبایی و رفعت بوده اند. در ادبیات ایران گیسوی یار را به آبشاری بلند توصیف کرده اند و گاهی قد و بالای او را. به هرسو آبشارهای امروزه نیز از مهمترین پدیده های طبیعی هستند که در جذب گردشگر نقش ویژه ای ایفا می کنند.

 

  بیشتر بخوانید : بهترین رستوران های یزد

 

استان یزد نیز از این قاعده مستثنی نیست و به جهت کمبود منابع آب جاری آبشارهای یزد که اغلب فصلی هستند در برخی ایام سال رونق ویژه ای می گیرند. از مهترین آبشارهای یزد می توان به آبشار درگاهان تفت، آبشار چشمه تامهر تفت، آبشار سفید ندوشن، آبشار کندر هرات، آبشار غربالبیز مهریز اشاره کرد.

درزیر تعدادی از آبشارهای یزد معرفی شده اند:

  • آبشار دَرگاهان

جاذبه های گردشگری یزد - درگاهان
جاذبه های گردشگری یزد – درگاهان

واژه ی درگاهان که از دو جزء (دره + گاهان) تشکیل شده که نامی باستانی است و به معنای دره ی مقدس نامیده می شود. این آبشار زیبا در جنوب غربی تفت و در فاصله ی 5 کیلومتری شهر قرار گرفته که در اوایل فصل بهار در اثر آب شدن برف و یخ شیرکوه شکل میگیرد. میزان آب این آبشار بستگی زیادی به شدت بارش های پاییز و زمستان شیرکوه دارد. ارتفاع این آبشار در حدود بیست متر است که معمولا یکی از اهداف کوه نوردان نیز قرار میگیرد. در پایین دست آن مناطق متعدد سبز و تفرجگاهی شکل گرفته و وجود دریاچه های نیلگون در دل کویر صحنه ی خیره کننده ای را رقم می زند.

 

  • چشمه تامهر تفت

جاذبه های گردشگری یزد - چشمه تام هرمینیاتور
جاذبه های گردشگری یزد – چشمه تام هرمینیاتور

منطقه ی تفرجگاهی چشمه تامهر تفت در 6 کیلومتری شهر در روستای اسلامیه قرار گرفته و به واسطه ی بارش های فصول سرد در اوایل بهار  رونق می گیرد. نام آن برگرفته از بازه ی زمانی آب دهی آن است که گاهی تا مهرماه طول می کشد. آبشار آن به واسطه ی اختلاف ارتفاع شکل گرفته که به سمت زمین های پایین دست هدایت شده است. در مسیر آن تعدادی آلاچیق و سکو برای استفاده گردشگران ایجاد شده همچنین سایر امکانات رفاهی نظیر، پارکینگ، سرویس بهداشتی، نمازخانه، زمین ورزش نیز برایآن در نظر گرفته شده است.

 

  • چشمه ی غربالبیز مهریز

جاذبه های گردشگری یزد - غربالبیز مینیاتور
جاذبه های گردشگری یزد – غربالبیز مینیاتور

یکی از شریان های حیات بخش استان یزد که نقش زیادی در رونق باغ های مهریز داشته چشمه ی غربالبیز است. این چشمه در بخش مدوار مهریز واقع شده و آب آن از شرکوه تامین می شود. وجه تسمیه آن به سبب نوع جوشش آب از دل سنگ  و صخره است که به شکل غربال کردن دیده می شود. فعل بیزیدن نیز در معنای تکان دادن غربال است. آبشار غربالبیز در امتداد همین آب جاری شکل گرفته که از زیبایی خاصی بهره مند است. همچنین به سبب وجود گورستان تاریخی اشکانی در نزدیکی آن اهمیت تاریخی نیز یافته است.

 

 

  • آبشار کندر هرات

منطقه ی گردشگری کندر در 30 کیلومتری شهر هرات در جنوب استان یزد یکی از مناطق بی نظیر طبیعی در سطح ملی است که بخشی از منطقه ی حفاظت شده باغ شادی را تشکیل می دهد. این منطقه  جزئی از جنگل های زاگرس جنوبی است که در تقسیم بندی سیاسی بخشی از یزد تلقی شده  و ساکنان آن از عشایر اصیل ایرانی هستند که از سده های دور در این منطقه زندگی کرده و فرهنگ و آداب رسوم مربوط به خود را دارند. آبشار فصلی کندر در اثر جاری شدن آب حاصل از آب شدن بارش های فصل سرد شکل می گیرد و در سال های پرآبی تا اواسط اردیبهشت ادامه دارد می شود. برای میلیون ها سال فرسایش سنگ های رسوبی منطقه همراه با جریان آب صحنه ی زیبایی را خلق کرده که حیات را به منطقه نوید می دهد. جنگل اطراف آن پوشیده از درخت های بادام کوهی، بنه و گیاهان دارویی است. مراتع آن نیز از غنی ترین مراتع ایران مرکزی محسوب می شود که نقش زیادی در توسعه دامداری منطقه دارد.

 

  • آبشار سفید ندوشن

آبشار سفید ندوشن مربوط به روستای ندوشن است که در منطقه ی حفاظت شده سرخه چیلون واقع شده، بدان سبب به آن سفید می گویند که قندیل های آهکی اطراف آن به رنگ سفید دیده می شوند . این منطقه تفرجگاهی و سر سبز ظرفیت زیادی برای توسعه گردشگری دارد. بالاترین آب دهی این منطقه مربوط به آوایل فصل بهار است.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *