شماره پشتیبانی 36272080 – 035

زورخانه های یزد

آیین پهلوانی از گذشته در یزد رواج بسیاری داشته است؛این مردمانی که در تاریخ به درست کاری و امانت داری شهره بوده اند و دستی بر آتش پهلوانی و ورزش های باستانی داشته اند به طوری که یزدی ها را از پیشگامان رواج دوباره ی ورزش های زورخانه ای و باستانی می دانند. دلیل این موضوع را نیز به روشنی در وجود زورخانه های سنتی در بافت کهن یزد می توان جست. اگرچه بعضی از آنها در ناملایمات تاریخی از بین رفته اند اما تعداد اندکی از آنها باقی مانده که مورد توجه شهروندان یزدی و گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. به ویژه توریست های خارجی نسبت به آیین پهلوانی و معماری خاص زورخانه های یزد توجه خاصی نشان می دهند. ایرانیان از گذشته تا به امروز بر نیرومندی، منش پهلوانی و تندرستی نگاه ویژه ای داشته اند. بخش مهمی از اساطیر پارسی را داستان رشادت پهلوانانی همچون سام، رستم و اسفندیار تشکیل می دهد. در تاریخ ایران نیز نشانه های روشنی از تاکید بر پرورش تن در آیین های ایرانی همچون زرتشتی و مهرپرستی وجود دارد به طوری که کودکان ایرانی از همان ابتدا مشق سوارکاری و نیروی رزمی می آموختند. بهترین مثال آن سپاهیان گارد جاودان هخامنشی بوده اند که بر طبق مدارک از سنین پایین برای وظیفه ی خطیر دفاع از میهن ایرانی و کیان پادشاهی آموزش می دیده اند.
در ادامه تعدادی از معروف ترین زورخانه های یزد معرفی شده اند که از شما دعوت می کنیم در حین بازدید از جاذبه های یزد زورخانه ها را نیز در لیست خود قرار دهید، بازدید از بسیاری از این اماکن به رایگان انجام می شود.

 

زورخانه خواجه خضر یزدی

زورخانه خواجه خضر از نمونه های بی نظیر زورخانه است که بنا به روایت های گوناگون، تاریخی مقارن با دوران صفوی دارد و در سال 1381 با شماره ی 7782 به ثبت ملی رسیده است. از نکات جالب در مورد این زورخانه فعال بودن آن در طی قرون گذشته بوده است. معماری زورخانه ها که معمولا متشکل از فضاهای سردر، هشتی، رختکن، گود، جایگاه مرشد و … است در این بنای باشکوه به خوبی اجرا شده است. علاوه بر تزئینات گچ بری و آجرکاری دلنشین، تصاویری از پهلوانان نامی این زورخانه نیز در جای جای آن ثبت شده است. این زورخانه به جهت قرار گرفتن در بافت سنتی یزد از نظر دسترسی در جایگاه مناسبی قرار دارد. محل آن در خیابان امام، کوچه ی امام 7 موسوم به زورخانه ی خواجه خضر قرار دارد و معمولا از ساعت 17-18 و 19:30 -20:30 فعال است.

 

زورخانه تختی یزد

بنا به روایات گوناگون بنای اولیه زورخانه تختی یزد به دوران صفوی بر میگردد اگرچه در دوران های بعدی تعمیراتی در آن صورت گرفته است اما برخی آن را قدیمی ترین زورخانه ی موجود در یزد می دانند. این زورخانه نیز معماری کاملی را از بنای زورخانه ها به نمایش می گذارد اما بخش جالب توجه آن تزئینات آجرکاری و رنگ آمیزی آن با رنگ های درخشانی است که در روحیه ی ورزشکاران اثر خوبی دارد و هم چنین برای بازدیدکنندگان بسیار جذاب است. نمایش آیین پهلوانی، مرشد خوانی و انجام حرکات همچون نرمش، شنا، میل گرفتن، سنگ گرفتن با استفاده از گرز، میل، تخته، کباده و سپر از جذابیت های نمایشی و تندرستی این زورخانه است که تاثیر به سزایی در تربیت نسل جوانمرد ایرانی داشته است. زورخانه تختی یزد در ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۵۳۶۶ به ثبت ملی رسیده است. این زورخانه مرشدان بزرگی چون مرحوم مرشد احمد شرف‌الدینی، حاج‌حسن شرف‌الدینی، احمد شش‌انگشتی، مرشد محمد مرادی و پهلوانان نامی از جمله پهلوان یزدی بزرگ در عصر قاجار را به دنیای ورزش باستانی و پهلوانی معرفی کرده است. آدرس آن در خیابان قیام، کوچه امامزاده، کوچه علی‌محمد شریعت بالا قرار دارد.

 

زورخانه ی صاحب الزمان یزد

بنای زورخانه ی صاحب الزمان یزد جزئی از مجموعه ی سترگ آمیرچخماق است که در ابتدا آب انبار بوده و در طرح های توسعه ای و مرمتی این مجموعه پیشنهاد تغییر کاربری آن به زورخانه با استقبال مواجه شد و بدین ترتیب یکی از زورخانه های معروف یزد شکل گرفت. این زورخانه به همت پهلوان علی درهمی (معروف به محمد مشتی) در سال 1380 رونق گرفته است. علاوه بر برنامه های ورزشی و پهلوانی در این زورخانه مجالس مرتبط با اهل بیت ع و همچنین گلریزان برای رفع مشکل نیازمندان انجام می شود. با توجه به محل قرارگیری آن در مجموعه ی امیرچخماق برای دسترسی به آن به مشکل چندانی بر نخواهید خورد کافی است تا در حین حضور در میدان آدرس زورخانه را بپرسید. از این بنا به مجموعه ی سنتی هتل موزه والی به عنوان یکی از زیباترین هتل های سنتی یزد که در حقیقت قدمتی برابر با دوران صفویه دارد و مقبره ستی فاطمه نیز راه خواهید داشت.

 

برنامه ی مرشد خوانی هتل موزه والی یزد

از جذابیت های بی بدیل ورزش باستانی موسیقی و نوای بی نظیر مرشد است که از قدیم الایام در بالابردن روحیه ورزشکاران، ایجاد هماهنگی میان حرکات دست و پا و بدن و همچنین یکدست کردن حرکات افراد و حتی تنفس نقش بی بدیلی داشته است. اشعاری که توسط مرشد خوانده می شود برگرفته از اشعار حماسی ایرانی، آیین تشیع و ذکر اهل بیت و ستودن سجایای اخلاقی و جوانمردی است. ضرب اهنگ تنبک و زنگ نیز سبب ریتمیک بودن این اشعار و دلنشینی آن می شود. به دلیل اثر مثبت نوای مرشد خوانی مجموعه ی هتل والی تصمیم گرفته است که هر جمعه همراه با برنامه سرو غذای ایرانی در زمان ناهار برنامه ی فرهنگی مرشد خوانی را نیز اجرا کند که فضای دلنشین برای حضور خانواده به ویژه خانم ها و کودکان که کمتر با ورزش باستانی در تماس هستند را ایجاد می کند. مجموعه ی هتل والی در خیابان امام کوچه روبه روی شاهزاده فاضل قرار دارد و به عنوان یکی از کامل ترین مجموعه های مسکونی معماری ایرانی شناخته می شود. علاوه بر حضور در این هتل می توانید از بازدید از موزه مردم شناسی والی و آشنایی با میراث فرهنگی یزد از سرو نوشیدنی ها و غذاهای گوارا در پشت بام هتل که چشم اندازی به میدان امیرچخماق دارد لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *