شماره پشتیبانی 36272080 – 035
شیرینی های سنتی یزد

شیرینی های سنتی یزد

وقتی نامی از شیرینهای سنتی ایران به میان می اید ناخوداگاه فکرت روانه شهر تاریخی کویری ایران یعنی یزد زیبا می شود. اگر چه سرتاسر ایران به داشتن شیرینی ها و خوراکی های خوش طعم محلی معروف است اما شیرینی های سنتی یزد همیشه با اقبال ویژه ای از سوی گردشگران خارجی و داخلی مواجه می شود. یزد از استانهای معروف و با اصالت ایران است که غنای فرهنگ و اصالت ان چه در چهره ی شهر و استان و چه در اثار باستانی، صنایع دستی و تولیدات آن ریشه دوانده است. در این مقاله سعی کرده ایم تا درکنار همدیگر سری به شیرینی های سنتی یزد بزنیم و با تعدادی از معروف ترین آنها آشنا شویم. با مینیاتور همراه باشید.

 

قطاب شیرینی سنتی یزد

شیرینی های سنتی یزد - قطاب
شیرینی های سنتی یزد – قطاب

شاه نشین شیرینی های یزد، بی شک سفید خوشمزه ای است به نام قطاب که شهرت جهانی آن باعث رونق شیرینی فروشی های ایرانی خارج از کشور شده است. در این میان قطاب را به عنوان شیرینی یزد می شناسیم که فرم گرد و آغشته به خاک قند دارد که خوردن آن همراه با چای ایرانی لدت وافری را برای مهمانان به ارمغان می آورد. مهمترین ترکیبات آن شامل شیر،تخم مرغ،ارد گندم و ماست است طرز تهیه آن بدین گونه است که خمیر را پس از استراحت ب کمک وردنه پهن میکنند و قالب میزنند و داخل ان را با پودر بادام،پودر پسته،پودر گردو، دارچین،هل،عسل و گلاب پر میکنند، سپس سرخ کرده و در پودر قند می غلطانند.

 

لوز یزدی – شیرینی سنتی یزد

شیرینی های سنتی یزد - باقلوا و لوز
شیرینی های سنتی یزد – باقلوا و لوز

از انواع شیرینی های سنتی یزد است که به سبب شکل آن که شبیه به شکل هندسی لوزی است یه لوز معروف شده است. انواع مختلفی از لوز با طعم های مختلف وجود دارد که تقریبا سبک طبخ یکسان دارند اما در طعم کاملا از هم متفاوتند مهمترین آنها شامل لوز نارگیلی، لوز زعفرانی، لوز پسته ای، لوز بادامی، باقلوایی، گل محمدی و … است. مهمترین مواد تشکیل دهنده آن شامل ارد، پودر نارگیل، پودر پسته، هل، دارچین، زنجبیل، پودر قند، زعفران و … است که بدون فر و تنها با حرارت و با استفاده از کوبش تهیه می شود.

 

باقلوا یزدی از شیرینی های سنتی یزد

شیرینی های سنتی یزد - باقلوا و لوز
شیرینی های سنتی یزد – باقلوا و لوز

باقلوا از شیرینی های محبوب جهانی است که انواع ایرانی، ترکی و یونانی ان از محبوبیت بی نظیری برخوردار است. در عین حال باقلوای ایرانی به سبب داشتن ادویه هایی نظیر هل، دارچین، زنجبیل و زعفران بسیار ویژه است. باقلوا در ایران به سه سبک مختلف تبریزی، قزوینی و یزدی طبخ می شود که دو نوع قزوینی و تبریزی آن با خمیر لایه ای درست می شود اما نوع یزدی که از فشرده شدن مواد درست می شود که در نوع خود منحصر به فرد است. مهمترین مواد به کار رفته دراین شیرینی سنتی یزدی شامل زرده‌ی تخم‌مرغ، روغن، پودر قند، بکینگ‌پودر، کره، پودر پسته، نمک، گلاب، آردسفید، شکر، آب، ، پودر بادام و هل است. باقلوای یزدی هم به تنهای سرو می شود و هم در ترکیب با سایر شیرینی های یزدی اما معروف ترین ترکیب آن مربوط به چیدمان شیرینی چهالوز یا پنج لوز است که شامل لوز نارگیلی، لوز پسته ای، لوز زعفرانی و باقوا است.

 

کیک یزدی از شیرینی های سنتی یزد

شیرینی های سنتی یزد - کیک یزدی
شیرینی های سنتی یزد – کیک یزدی

پای ثابت مهمانی و مجالس یزدی ها کیک یزدی است. مهم نیست به مجلس شادی یا سوگ دعوت می شوید، انتظار پذیرایی با کیک یزدی در کنار قهوه ی یزدی یا چای داغ ایرانی را داشته باشید. شیوه طبخ این کیک مشابه کیک های دیگر است با این تفاوت که نوع اصیل آن با روغن حیوانی درست می شود اما نمونه های موجود در بازار همگی با شیوه های جدید درست می شوند. کیک یزدی از شیرینیهای سنتی معروف یزد محسوب میشود ک کمتر کسی است ک به یزد سفر کرده باشد و از این شیرینی نخورده و از خوشمزگی ان تعریف نکرده باشد. در حال حاضر در هر شهر ایران که پا بگذارید محال است با تابلوی “کیک یزدی” مواجه نشوید.

 

 

سوهان اردی از شیرینی های سنتی یزد

پای ثابت جعبه های شیرینی مخلوط یزدی که به ویژه در ایام نوروز آنها را میبینیم سوهان اردی است که جز شیرینی های کم کالری و کم شیرینی محسوب می شود که در کنار قهوه و چای بسیار لذیذ است. برخلاف سوهان قم نوع یزدی آن از نرمی و لطافت خاصی برخوردار است. برای طبخ سوهان اردی از ارد گندم، روغن حیوانی، جوانه ی گندم، هل، پسته، شکر و گاهی شیره استفاده می کنند.

 

پشمک از شیرینی های سنتی یزد

اگرچه پشمک شیرینی بومی یزد نیست اما یزدی ها توانسته اند آن را برند سازی کرده و با خلاقیت خود نوع یزدی آن را به محبوبیت بی اندازه ای برسانند. پشمک یزدی برخلاف پشمک های دیگر بر سر چوب سرو نمی شود بلکه شیوه ی خوردن ان متفاوت است و معمولا باید به صورت کاپ یا لقمه ای خورده شود. پشمک یزدی نیز به مانند فالوده یزدی سبک تهیه خاص خود را دارد و از رشته های قندی درست می شود. در حال حاضر نمونه های طعم دار مثل زعفرانی و شکلاتی آن نیز موجود است اما پشمک ساده همچنان یکه تازی می کند.

 

حاجی بادام از شیرینی های سنتی یزد

شیرینی گردی و نقلی‌ لذیذ یزدی است که به سبب شکل ویژه ی آن بسیار پرطرفدار است. این شیرینی سنتی یزد ریشه ای کهن دارد و معمولا برای پذیرایی، نذری و خیرات کاربرد دارد و به سبب اندازه ی آن می توان به جای قند از آن استفاده کرد. در تهیه ی آن از زرده تخم مرغ، گلاب، پودرقند، هل، بادام و ارد استفاده می شود. اگرچه این شیرینی در همه ی شیرینی فروشی های یزدی پیدا می شود اما نوع خانگی هم صفای خود را دارد. این شیرینی علاوه بر نوروز و جشن های بزرگ زرتشتی یزد در ش یلدا نیز سرو می شود.

 

شیرینی پنجره ای (منقا) از شیرینی های سنتی یزد

شیرینی پنجره ای از نمونه های شیرینی سنتی یزد است که بیشتر برای پذیرایی از آن استفاده می کنند. به دلیل قالب پنجره ای آن به شیرینی پنجره ای معروف شده است. طرز تهیه آن شبیه به زولبیا است یعنی در روغن زیاد سرخ می شود اما شیره ندارد و با پودر قند اغشته می شود و در نهایت طعم بی نظیری را به ارمغان می آورد. در طبخ آن از نشاسته، گلاب، آب، پودر قند، آرد برنج، زعفران، آرد سفید، تخم‌مرغ و روغن استفاده می‌کنند.

شما برای ارسال دیدگاهتان باید وارد شوید