شماره پشتیبانی 36272080 – 035
جاذبه های گردشگری یزد - میدان امیر چخماق یزد

معرفی جاذبه های گردشگری یزد – قسمت اول

در یکی دیگر از مقاله های مینیاتور قصد معرفی جاذبه های گردشگری یزد را داریم تا شما را با جاذبه های این کهن شهر زیبا آشنا کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

یزد کهن یادگاری است از تاریخ با شکوه ایران زمین و مردمان سخت کوشی که در جست و جوی زندگی کویر را به مامنی امن و باصفا تا بدین روز تبدیل کردند. در هر کجای این شهر که نگاه بکنی نشانه های فراوانی از گذشتگان باپشتکار و با اراده دیده می شود، قنات، معماری کهن اما با استقامت خشتی همچنین مجموعه های تاریخی و بازارهای پررونق حکایت از شهری پر رونق می کند که مردمانش به درستکاری، مهمانوازی و خونگرمی شهره بوده اند. هم اکنون پس از سال ها این شهر به یکی از مهمترین مکان های گردشگری ایران تبدیل شده که اینده ای بسیار در خشان را در مقابل خویش می بیند. با مینیاتور همراه باشید تا با یکدیگر سری به کوچه پس کوچه های یزد زیبا بزنیم و با جاذبه های برتر گردشگری یزد آشنا شویم. در بخش اول جاذبه های یزد سری به بافت تاریخی یزد زده ایم و جاذبه های گردشگری مرتبط با این بافت را مورد کنکاش قرار داده ایم.

 

  • جاذبه های گردشگری یزد – بافت تاریخی

بافت قدیمی یزد
بافت قدیمی یزد

بافت تاریخی یزد شامل محدوده وسیعی از شهر یزد است که تحت عناوینی همچون  بافت کهن یزد یا بافت تاریخی زنده یزد نیز شناخته می شود. یزد اولین شهر خشتی جهان است که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این بافت به صورت محله ای گسترش یافته که هر یک از آنها ساختار اجتماعی و بناهای خاص خود را داشته است که گرد مسجد کبیر یزد و بازار گسترش یافته اند. در حقیقت خود این بافت نیز تنها بخشی از حاشیه یزد قدیم را در بر میگرد که متاسفانه در اثر توسعه شهری و گذر رمان یزد قدیم نابود شده است. گذرگاه های پر پیچ و خم، خانه های مسکونی ساده و اعیانی، ساباط، دیوارهای بلند، طاق های گهواره ای، ایوان های بلند، ساختمان های عمومی و وقفی و از همه مهمتر بادگیر و گنبد های فیروزه ای از مشخص ترین ویژگی های این بافت تاریخی است اما آنچه که ان را متمایز می کند ساختار زنده و پویای ان است که در کمتر جایی در جهان پیوستگی خود را بیش از 800 سال حفظ کرده است. در هر کجای این محوطه ی 700 هکتاری که قدم بگذارید اصالت فرهنگ و معماری توجه شما را جلب می کند، مجموعه میرچماق، سردر و مناره ها رفیع مسجد جامع، خانه های درون گرا، بادگیرهای چهارگوش، مصالح بوم اورد همچون خشت، چوب و سنگ، رعایت زیبایی شناسی در عین سادگی همه و همه نشانه های معماری سنتی ایرانی است که یکجا در بافت تاریخی یزد قابل  مشاهده و مطالعه است.

 

همچنین بخوانید : راهنمای سفر به یزد

 

  • جاذبه های گردشگری یزد – میدان امیرچقماق

میدان امیر چخماق یزد
میدان امیر چخماق یزد

بدون شک رتبه نخست جاذبه های یزد همیشه متعلق به مجموعه و میدان امیرچقماق بوده است که آن را می توان یکی از نماد های شهر یزد و همچنین دوران تیموری به شمار آورد. امیرجلال الدین چقماق و همسرش ستی فاطمه که از امرا و نزدیکان شاهرخ تیموری بودند، این مجموعه با ارزش را که روزگاری در خارج از محدوده اصلی شهر یزد بود را جهت رفاه کاروانیان و مسافران به یزد ایجاد نمودند. این مجموعه متشکل از ساختار های معماری متعددی است از جمله تکیه میرچماق، مسجد، مقبره ستی فاطمه، آب انبار، زورخانه می شود. تعدادی از ساختارها از جمله خانقاه، حمام و کاروانسرا در اثر اشتباهات انسانی تخریب شده اند و اثری از آنها در دست نیست. کاشی کاری و آجرکاری منحصر به فرد و همچنین ساختار دو منار تکیه از شاهکار های معماری ایران شناخته می شود. یکی از جاذبه های گردشگری این حسینیه نخل 450 ساله آن است که قدمت آن را به دوران صفوی نسبت می دهند. اخیرا پس از مرمت در عزاداری های سالار شهیدان (ع) از این نخل استفاده می شود. حوض میدان و مجسمه های سه گانه مسی سقایان از جمله دیگر زیبایی های این میدان است. در سال های اخیر بخشی از مسیرماشین رو این میدان با تمهیداتی مجهز به سنگ فرش گردید و سپس از ورود اتوموبیل بدان جلوگیری شد اما نیاز مند است تا برای بخشی دیگر از این میدان نیز چاره ای اندیشیده شود.

 

 

  • جاذبه های گردشگری یزد – مسجد جامع

مسجد جامع یزد
مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد یا مسجد کبیر از شگفتی های معماری جهان و به عنوان نماد سبک آذری (مقارن ایلخانی) معماری ایران شناخته می شود. با اینکه توسعه مسجد در سده هشتم ه.ق رقم خورده اما پیشینه ی به آن به سده های قبل برمیگردد؛ به طوری که برخی منابع پیشینه ساخت مسجد را به سده سوم ه.ق و حکومت صفاریان نسبت می دهند که در واقع در جایگاه و یا در جنب آتکشده زردشتی در خومه یزد قدیم بنا گردیده است. مسجد جامع یزد به جهت تاریخی و معماری از مساجد با اهمیت ایرانی است که روند توسعه آن از دوران ایلخانی آغاز شده و سپس در دوران آل مظفر، تیموریان، صوفیه و قاجار ادامه پیدا می کند. شاخصه های معماری این بنا سردر رفیع (52 متری) آن است که بلندترین سردر را در بین مساجد تاریخی به خود اختصاص می دهد و از نظر کاشی کاری معرق و کتیبه از نمونه های بی نظیر است. در متن کتیبه سردر به سال 861 ه.ق و اسامی شاهرخ تیموری و سلطان جهانشاه اشاره شده است. پس از سردر مهمترین ساختارها متعلق به بنای هشتی، شبستان زمستانی و گنبدخانه است. آجر کاری ایوان و کاشی کاری گنبد و محراب از زیباترین تزئینات این مسجد به شمار میرود.

 

همچنین بخوانید : معرفی کویر های یزد

 

  • جاذبه های گردشگری یزد – زندان اسکندر

زندان اسکندر یزد
زندان اسکندر یزد

بنای زندان اسکندر یزد (مدرسه ضیائیه) از جاذبه های برتر گردشگری یزد است که در محله فهادان بافت تاریخی یزد قرار گرفته است.  این بنا در سال ۸۳۱ هجری قمری توسط عارف معروف ضیاءالدین حسین رضی بنیان گذاشته شده است. جالب توجه است که بدانید نام زندان اسکندر را بدین جهت به بنا نسبت می دهند که روزگاری معروف بوده یزد در دوران اسکندر به عنوان تبعیدگاه زندانیان حکومتی استفاده می شده است اما ارتباط داستان به این بنا که در حقیقت مدرسه ای بیش نبوده تاکنون ناشناخته مانده است. معماری این مدرسه از نوع آذری است بخشی از آن یعنی بنای گنبدخانه کهن در دوران ایلخانی ساخته شده که در حقیقت آرامگاه بوده و سپس توسط نوادگان متوفی مدرسه ای در کنار بنا میشود. با توجه به ارتفاع گرفتن ایوان ها در چهار طرف میانسرا می توان کلیت معماری بنا چهار ایوانی قلمداد کرد. امروزه بخش های از فضاها به کارگاه صنایع دستی به ویژه دارایی بافی اختصاص داده شده که برای مسافران خارجی و داخلی جاذبه ای بسیار محبوب است.

 

  • جاذبه های گردشگری یزد – خانه لاری ها

خانه لاری های یزد
خانه لاری های یزد

خانه لاری ها در محله فهادان و در نزدیکی عمارتی موسوم به کلاه فرنگی قرار گرفته است. این خانه یکی از نمونه های کامل معماری مسکونی ایرانی از لحاظ کاربری و تقسیم بندی فضاها و همچنبن تزیینات است. دیرینگی این عمارت به دوران قاجار برمیگردد و از لحاظ پلان حیاط مرکزی و درون گراست. این خانه متعلق به تاجری لارستانی به نام حاج ابراهیم لاری بوده است. پس از دوران رضاشاه به دلیل پیشامد برخی مشکلات در انحصار وراثت متروکه شد و مدتی به عنوان خانقاه دراویش نعمت اللهی از ان استفاده می شد. در سال ۶۳ سازمان میراث فرهنگی تملک خانه را در دست گرفت و از ان پس این خانه مدتی محل اداره میراث فرهنگی یزد بود. این خانه ۱۲۰۰متر زیربنا دارد و از سه حیاط تشکیل شده است که هریک مشخصات و کاربری های خاص خود را دارد. حیاط اول یا حیاط بزرگ درواقع حیاط خصوصی و مخصوص زندگی اعضای خانواده و پذیرایی از مهمانان ویژه بوده است. حوض بزرگی در میان است که رویش تخت زیبایی گذاشته شده و همچنان این تخت بدون ترمیم و حفاظت در حیاط موجود است. ایوان بزرگ مستقیما به بادگیر اصلی راه دارد‌. در سایر فضاها نیز بادگیرهای مناسبی برای تهویه و خنکی وجود دارد.  سایر اتاق ها به ویژه پنج دری، سه دری و سایر اتاق های خصوصی نیز تزیینات گچ بری،منبت، ارسی و ایینه کاری دارد که از حیث تزیینات بنا را بسیار چشم نواز می کند. در این حیاط اتاق ویژه ای وجود دارد که توسط عکس برگردان مزین به تصاویر بانوان ویکتوریایی تزیین شده که در نوع خود بسیار جالب توجه است. در این بخش دیدن سرداب خانه را از دست ندهید که بسیار جالب توجه است. حیاط دوم یا میانی ساختتری مشابه حیاط اصلی در ابعاد کوچک تر دارد و بیشتر از هفت دری و پنج دری و سه دری تشکیل شده است. حیاط سوم کاملا خصوصی است و تنها یک اتاق دارد و احتمالا روزگاری مکانی دنج برای ساکنان بوده است.

شما برای ارسال دیدگاهتان باید وارد شوید