شماره پشتیبانی 36272080 – 035
بهترین غذاهای ایرانی

معرفی غذاهای مجبوب ایرانی

غذاهای محبوب ایرانی

ایرانیان کنونی صاحبان یکی از شگفت انگیزترین و پویا ترین فرهنگ های باستانی هستند که از گذشته های دور تا حال حاضر پستی و بلندی های زیادی را پشت سر گذاشته است. این مردمان بردبار و خونگرم توانسته اند تا راه خود را از میان سختی ها هموار کنند و بتوانند زمینه ساز اجتماعی به هم پیوسته باشند که در آن هر خودی و بیگانه ای احساس غریبه گی نکند. یکی از این ویژگی های درخشان فرهنگی که تمامی مسافران وگردشگرانی که در ایران یفر می کنند تایید میکنند مهمان نوازی و غذاهای خوش طعم ایرانی است. کشور ایران از اقلیم های گوناگون و تنوع جغرافیایی برخوردار است از سوی دیگر غذای ایرانی ارتباط تنگاتنگی با اقتصاد متکی به کشاورزی و دامداری دارد، به همین دلیل تولیدات بومی هر منطقه سبب شکل گیری صورت های متنوعی از غذاهای سنتی شده که برخی جنبه ی ملی نیز پیدا کرده اند. ذائقه ی ایرانی با ادویه، سبزیجات تازه و معطر و همچنین پروتئین های طبیعی مثل گوشت و حبوبات به نسبت مناسبی در غذاها استفاده می کنند. پدیده ی خام خواری، یا غذاهای تند که معمولا در سایر کشورهای اسیایی رواج دارد در ایران کمتر بدان پرداخته می شود در نتیجه گردشگران سایر کشورها کمتر به مشکلاتی نظیر سوء هاضمه دچار می شوند که همین موضوع سبب افزایش محبوبیت غذای ایرانی چه در داخل ایران و چه در رستوران های ایرانی در سایر کشورها شده است. در این مقاله سعی کرده ایم که به معرفی چندی از غذاهای محبوب ایرانی بپردازیم که می توانید دوستان خارجی خود را با آنها شگفت زده کنید.

 

 

آبگوشت یکی از غذاهای محبوب ایران

آبگوشت به تنهایی می تواند ارائه دهنده ی یک تصویر کامل از آشپزی سنتی ایرانی باشد. این غذای بی نظیر تقریبا شکل ثابتی دارد که شامل آب گوشت گوسفندی، پیاز، گوجه، نخود، سیب زمینی و …. است که معمولا در دیگ های سنگی در آتش تنور پخته می شود که در این صورت آن را با نام «دیزی» نیز می شناسند. اما در برخی مناطق ایران بسته به فصل آبگوشت را با مواد مقوی دیگر مثل به یا سبزیجات نیز می پزند. در کنار آبگوشت دیزی «آبگوشت زیر آتشی» نیز که از شیوه های عشایری طبخ این غذای ایرانی طرفداران خود را دارد. برای پخت این غذا آبگوشت را به مدت بیش از 12 ساعت در زیر زغال و کاه پنهان می کنند تا در نهایت هم خوب مغز بشود و هم بوی دود و آتش طعم بی نظیری بدان بدهد.

 

 

بیشتر بخوانید : راهنمای تغذیه در سفر

 

 

 

غذاهای محبوب ایران – جوجه کباب

بهترین غذاهای ایرانی

کباب های ایرانی از نظر تنوع گوشت در رتبه ی اول جهانی قرار گرفته اند تقریبا از گوشت هر حیوان حلال گوشتی یک نوع کباب ایرانی وجود دارد که شیوه طبخ خود را دارد. جوجه کباب همانطور که از اسمش پیداست با گوشت سفید مرغ درست می شود. جوجه چند ماهه گوشت نرم تری نسبت به مرغ بالغ دارد در نتیجه کباب آن نیز دل پذیرتر است. برای پخت ان مرغ ها را به قطعات کوچک تقسیم می کنند و سپس در ماده ای متشکل از آبلیمو، زعفران، پیاز، فلفل دلمه ای، ادویه، ماست و … برای چند ساعت نگهداری می کنند تا گوشت کاملا طعم دار شود. سپس آن را به سیخ زده و روی آتش زغال به آرامی کباب می کنند. معمولا جوجه کباب با برنج یا نان تازه ی ایرانی سرو می شود.

 

کباب کوبیده از غذاهای محبوب ایران

غذاهای محبوب ایران

کباب کوبیده از نمونه ها محبوب کباب ایرانی است که به ویژه بین گردشگران خارجی رتبه یک محبوبیت غذایی را داراست. اما درست کردن کباب کوبیده مهارت و تجربه ی بالایی را می طلبد که تنها آشپزان ماهر از پس آن بر میایند. این غذای محبوب که از گوشت چرخ کرده ی گوسفندی، چربی و پیاز درست می شود معمولا با پلوی ایرانی یا نان داغ سرو می شود. خوردن آن با گوجه ی کبابی، ترشی، خیارشور، دوغ ترش و پیاز از سنت های جانبی است که در خوردن این غذا در نظر گرفته می شود.

 

بیشتر بخوانید : شیرینی های سنتی یزد

 

غذاهای محبوب ایران – فسنجان

 

غذاهای محبوب ایران - فسنجان

فسنجان از غذاهای ایرانی بسیار محبوب است که برخلاف سایر خورشت های ایرانی بسته به منطقه ی جغرافیایی طرز پخت آن اندکی تفاوت دارد. برای مثال در شمال ایران فسنجان را با گوشت ماکیان درست می کنند اما در مناطق مرکزی ایران آن را با گوشت قرمز ریش ریش یا گوشت قلقلی درست می کنند. در برخی مکان ها به صورت ترش و در برخی جاها به صورت شیرین یا ملس سرو می شود. با این حال مواد تشکیل دهنده ی آن تقریبا یکسان است. فسنجان یک غذای تقریبا گران ایرانی محسب می شود که مخصوص مهمانی و مناسبت های خاص است و معمولا با پلوی زعفرانی ایرانی و به ویژه برنج تولید شمال ایران سرو می شود. در برخی مکان ها فسنجان سنتی ایرانی را با دوغ ترش، رب انار یا ترشی می خورند. اگر به رستوران مراجعه کردید قبل از سفارش این غذا مطمئن شوید که فسسنجان را به شیوه ی معمولی درست می کنند یا شمالی تا از طعم مورد علاقه ی خود آگاه باشید.

 

 

غذاهای محبوب ایران -قرمه سبزی

غذاهای محبوب ایران

قرمه سبزی یا خورشت سبزی بدون شک محبوب ترین غذای ایرانی است که بوی آن در هر کوی برزنی روح رهگذران را تازه می کند. قرمه سبزی خوب جا افتاده در واقع ملاک انتخاب یک سرآشپز حرفه ای محسوب می شود. اگر می خواهید از کیفیت یک رستوران خوب ایرانی آگاه شوید حتما در مورد قرمه سبزی آن از مشتری های دیگر سوال بپرسید. شاید باور آن سخت باشد اما قرمه سبزی در سبد غذایی آشپزی ایرانی جایگاه محبوبی دارد و چه در مراسم های عزا، شادی یا جشن و سرور و چه در غذای روزمره سرو آن رایج است. ایرانی ها رسم دارند تا از مهمانشان با چند غذای متنوع پذیرایی کنند که معمولا یکی از این غذاها حتما قرمه سبزی است. در برخی رستوران های خوب ایران پخت این غذا بیش از 12 ساعت زمان می برد.

 

 

غذاهای محبوب ایران – خورشت قلیه ماهی

محبوب ترین غذاهای ایران

از غذاهای دریایی محبوب جنوبی است که نماینده ی خوشمزه ای برای غذای ایرانی است. قلیه ماهی از ترکیب گشنیز، ماهی سرخ شده، تمبر هندی، سیر زیاد و ادویه های محلی جنوبی ایرانی درست می شود. برخی اصالت آن را بوشهری می دانند، هرچند این غذای محبوب مسیر خود را به برترین رستوران های شهرهای بزرگ نیز باز کرده است. این خورشت را معمولا با پلو زعفرانی سرو می کنند اما خوردن آن با نان لواش نیز مرسوم است. ترکیب آن با ترشی بندری تند و تیز نیز اگر طرفدار غذاهای تند باشید خاطره ای به یادمانندنی را برایتان رقم می زند. اگر به جنوب ایران سفر کردید خوردن این غذا را در رستوران های محلی کنار دریا از دست ندهید. همچنین حتما به دوستان گرشگر خارجی خود نیز توصیه بکنید این غذای ایرانی دریایی را امتحان بکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *