شماره پشتیبانی 36272080 – 035
جاذبه های یزد

معرفی 10 مقصد برتر گردشگری یزد

در سال های اخیر سفر به یزد پای ثابت گردشگری ایرانیان در داخل کشور بوده است، از این رو سعی داریم تا در این مقاله کوتاه به معرفی 10 مقصد برتر گردشگری یزد بپردازیم که دیدن آنها باعث می شود به طور ویژه ای با گوشه هایی از تاریخ و فرهنگ این منطقه آشنا شوید. اگر اهل سفر و تفریح باشید به تجربه دریافته اید که داشتن برنامه ریزی قبل از سفر باعث می شود تا اوقات دلپذیرتری را با همسفران خود تجربه کنید. این ده مقصد محبوب گردشگری در یزد به تناسب همه ی رده های سنی طراحی شده بنابراین اگر با خانواده و فرزندان به یزد سفر می کنید این لیست به شما کمک می کند.

بافت تاریخی یزد

بافت تاریخی یزد یکی از جاذبه های گردشگری این شهر است که جذابیت آن پیر و جوان نمی شناسد. این مجموعه که در سال 2017 به لیست آثار ارزشمند جهانی یونسکو وارد شده به جهت تمرکز داشتن اماکن تاریخی یزد در این بافت اهمیت گردشگری زیادی یافته است. مهمترین آثار این بافت تاریخی شامل خیابان مسجد جامع، مسجد جامع یزد، زندان اسکندر، آب انبار کوشک نو، خانه لاری ها، موزه آب، مجموعه امیرچخماق و مجموعه هتل موزه والی می شود. اما انچه که این مکان را برای جوانان جالب توجه می کند تعداد زیاد کافه ها و رستوران هایی است که اغلب آنها در خانه های قدیمی گسترش پیدا کرده اند و حال و هوای قدیمو جدید را باهم تداعی می کنند. کافه بام های مشهوری نیز در این منطقه وجود دارد که چشم انداز بی نظیری را به بافت تاریخی یزد مهیا می کند. از محبوب ترین کافه های این منطقه می توان به کافه بام، کافه کاریزما، کافه کلهر، کافه ناردون و … اشاره کرد. این بافت به جهت کوچه های امن آن گذرگاه مناسبی برای پیاده روی با خانواده است همچنین بردن کودکان به موزه سکه و کتابخانه های یزد موجب آشنایی آنها با فرهنگ ایرانی از عنفوان کودکی می شود.

مسجد جامع یزد و بناهای پیرامونی

اگر به دنبال لوکیشنی جذاب برای عکاسی در بافت تاریخی یزد می گردید، مسجد جامع یزد به سبب داشتن بی نظیرترین کاشی کاری های سده هفتم وهشتم از ارزش معماری و بصری زیادی برخوردار است. ساختار عظیم بلندترین سردر مساجد در جهان اسلام و البته تزیئنات کاشی کاری معرق آن به همراه پیچش عارفانه ی خطوط ثلث سبب شده تا این مکان به مشهورترین لوکیشن عکاسی در یزد تبدیل شود. در حین بازدید از این مجموعه توجه کنید تا در ساعات شلوغ و رفت و امد نمازگزاران موجب سد معبر برای عبور و مرور ایشان نشوید.

مجموعه امیرچخماق و کافه بام هتل موزه والی

مجموعه امیرچخماق به عنوان نماد شهر یزد شناخته می شود که به تنهایی تعداد قابل توجه ای از جاذبه های یزد را در خود جای داده است. مسجد، حسینیه، بازارچه، زورخانه از جمله دیدنی های این مکان گردشگری در یزد است. بازارچه زیر حسینیه امیرچخماق از سالیان دور به سبب داشتن جیگرکی و کبابی های سنتی مشهور بوده است. کافه های سنتی، بستنی فروشی ها، شیرینی فروشی حاج خلیفه و البته فروشگاه های سنتی ترمه و صنایع دستی هم از جاذبه های میدان امیرچخماق است که آن را تبدیل به یکی از 10 مقصد برتر گردشگری در یزد کرده است. مجموعه هتل والی که در زیر معرفی شده است جذاب ترین چشم انداز را به این میدان دارد.

هتل موزه والی یزد

هتل والی قدیمی ترین بنای مسکونی در یزد مربوط به دوره صفویه است که در دهه های اخیر با تغییر کاربری از آن به عنوان هتل سه ستاره والی استفاده می شود و همواره در رتبه های برترین هتل های سنتی یزد معرفی می شود. هتل والی جلوه های معماری زیبایی دارد و بخشی از آن به موزه ی مردم شناسی یزد تبدیل شده است که برای کودکان و بزرگسالان بسیار جالب توجه است. حیاط بزرگ هتل مبدل به رستورانی جذاب با منوی ایرانی شده است که  لذت یک غذای خوشمزه در محیطی دلنشین را برایتان تداعی می کند. به علاوه کافه بام این هتل نمای ویژه ای به میدان امیرچخماق دارد که آن را به محلی جذاب برای همنشینی جوانان تبدیل کرده است. انواع نوشیدنی های سرد و گرم و همچنین میان وعده های خوش طعم به همراه یک چشم انداز بی نظیر به بافت تاریخی یزد ساعات خوشی را در این هتل موزه رقم میزند.

مرکز خرید در یزد

شهر یزد را به داشتن بازارهای تاریخی می شناسند، از مهترین بازارهای یزد که مکان های جالب توجه ای برای مسافران نیز معرفی می شوند میتوان به بازارخان، بازار مسگرها و بازار ترمه فروشان اشاره کرد. همه ی این بازارها در محدوده ی خیابان امام یزد پراکنده شده اند و محل خوبی برای خرید صنایع دستی یزد معرفی می شوند. اما اگر به مرکز خرید های مدرن علاقه دارید، مرکز خرید ستاره در میدان آزادی یا باغ ملی سابق از مراکز خرید بزرگ یزد است که به جهت داشتن شهربازی مخصوص کودکان محل خوبی برای گردشگری در یزد به همراه خانواده است. سایر مراکز خرید یزد می توان به مجتمع آریا در خیابان شهید قندی، پاساژکویتی ها در میدان بهشتی یا مجاهدین و بازارچه طلافروشان خان در بافت تاریخی اشاره کرد.

کمپ های کویری یزد

یزد به سبب قرار گرفتن در کویر مرکزی ایران از نظر تنوع کویرهای بارانی، شنی و صخره ای از محبوب ترین مقاصد گردشگری ایران به ویژه در طبیعت گردی شناخته می شود.  در معرفی 10 مقصد گردشگری در یزد مطمئنا کویرهای یزد یکی از بهترین انتخاب ها برای مسافران به این منطقه است. به ویژه اینکه کمپ های کویری یزد اغلب مجهز به تجهیزات و امکاناتی هستند که حضور به همراه خانواده را تسهیل می کند. سافاری یکی از هیجان انگیزترین تجربه هایی است که می توانید در کویر داشته باشید. کودکان معمولا از شترسواری و موتورهای چهارچرخ استقبال می کنند، اما در نظر داشته باشید که پیش از هرگونه استفاده ای از ایمنی آنها برای کودکان مطمئن شوید. تماشای آسمان کویر، غروب و طلوع دل انگیز آفتاب آن و همچنین تماشای بارش شهابی با تلسکوپ از جالب توجه ترین اقداماتی است که در کویر می توانید انجام دهید. به علاوه نشستن گرداگرد آتش و گفت و شنود پیرامون مسائل روز معمولا مورد استقبال جوانان و بزرگسالان قرار می گیرد. برای تفریح در یزد و استفاده از تورهای کویر یزد شرکت گردشگری مینیاتور با سال های تجربه در تورگردانی، بهترین کمپ ها را برای شما در نظر گرفته است.

پارک کوهستان

اگر به دنبال محلی برای اسکان موقت میگردید که شرایط بازی کودکان و همچنین تفریح سایر اعضای خانواده فراهم باشد پارک کوهستان در پنح کیلومتری جاده یزد به تفت محل مناسبی است. این پارک با دارا بودن بلندرترین چرخ و فلک یزد، سرویس بهداشتی، سفره خانه، کافی شاپ، رستوران، فست و فود و خنکای حاصل از فواره های آن محل مناسبی برای تفریح در یزد است.

باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یکی از نه باغ ثبت شده ی ایرانی در لیست میراث ارزشمند یونسکو است که به جهت زیبایی بی بدیل آن در دل کویر همچون نگین زمرد، سبزی و طراوت خود را به رخ می کشد. این باغ زیبا که به طور کامل ساختار یک باغ ایرانی را تداعی می کند دارای دو حیاط خصوصی و عمومی است که در حیاط عمومی بناهای کوشک هشت ظلعی، کاخ زمستانی و بناهای خدماتی به چشم می خورد. کوشک باغ دولت آباد از جهت نقشه و تزئینات گچ بری، گره چینی ارسی زیبایی کم مانندی دارد اما اهمیت این بنا در داشتن بلندترین بادگیر سنتی جهان است که هم اکنون 33 متر از آن باقی مانده حوض سنگی میان بنا و تهویه ای که از سمت بادگیر در بنا ایجاد می شود مهندسی ایرانیان در سیصد سال پیش را به رخ جهانیان می کشد. باغ دولت آباد به جهت سرسبزی و طراوت آن و همچنین وجود کافی شاپ و رستوران برای گردش همه سنین مناسب است و در رده ی 10 مقصد برتر گردشگری یزد قرار می گیرد.

باغ-دولت-آباد

روستاهای گردشگری تفت

شهر تفت با یزد تنها حدود 20 کیلومتر فاصله دارد اما همین شهرستان به جهت داشتن باغ های انار، مناطق گردشگری طبیعی همچون چشمه تامهر، آبشار درگاهان و روستاهایی هدف گردشگری همچون چم، سخوید، علی آباد، ده بالا و کوهستان شیرکوه … از مهمترن تفرج گاه های یزدی ها و استان های همجوار به شمار می رود.

میراث زرتشتان یزد

زرتشتیان از گروه های دینی قابل توجه ایرانیان هستند که به عنوان ایرانیان اصیل سهم زیادی در شکوفای و تداوم فرهنگ ایرانی ایفا کرده اند. شهر یزد به عنوان مرکز زرتشتیان ایران آثار قابل توجهی مرتبط با ایشان را داراست. این میراث را از لحاظ مکانی به دودسته ی داخل شهر یزد و خارج از آن می توان تقسیم کرد: مهمترین آثار داخل یزد شامل آتشکده ی ورهرام، دخمه (برج خاموشان)، آب انبار رستم گیو، آثار ماندگار مجموعه ی مارکار و محله های زرتشتی است. سایر آثار زرتشیان یزد خارج از محددوده ی مرکز آثاری نظیر چک چک اردکان بزرگترین زیارتگاه زرتشتیان ، روستای توران پشت، روستای چم، مبارکه  و مزرعه کلانتر را در بر دارد که از مهترین تفرجگاه های فرهنگی یزد به شمار می روند.