شماره پشتیبانی 36272080 – 035

موزه ی مردم شناسی هتل والی یزد

طرح ساماندهی اشیا موزه مردم شناسی هتل والی یزد با هدف معرفی فرهنگ گذشته ی یزد، در تابستان99 کلید خورده که هم اکنون بخش زیادی از این اشیا پس از شناسایی و تاریخ گذاری در فضای اندرونی و بیرونی هتل والی یزد به نمایش در امده است. این بنای بی نظیر با قدمتی بیش از 400 سال در ابتدا محل سکونت والی یزد در دوران صفویه بوده که نمایی متکامل از معماری مسکونی ایرانی را نمایش می دهد.

هدف از برپایی موزه مردم شناسی در هتل والی یزد

ایجاد موزه ای با هدف نمایش و آشکارسازی جنبه های از زندگی و فرهنگ ایرانیان گذشته بر اساس مواد فرهنگی به جای مانده از زندگی روزمره ساکنان، همزمان با آغاز طرح های حفاظتی، مرمتی و احیای بنا با هدف تغییر کاربری آن به هتل سنتی در دهه ی 80 و 90 شمسی مدنظر قرار گرفت که اکنون مراحل نهایی خود را پشت سر می گذارد. در طی سال های اخیر اشیا که بیشتر مربوط به زندگی روزمره ساکنان یزد بوده توسط آقای ناصر دهقان، مدیریت هتل جمع اوری و بعضا خریداری شده است. در تابستان 99 تعداد 200 شی تاریخی توسط خانم زهرا دهقان، کارشناس ارشد باستان شناسی مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت.  در این طرح ساماندهی، اشیا ابتدا از لحاظ کاربری و جنس تقسیم بندی شده و پس از ثبت مشخصات اشیا در فرم های مخصوص اطلاعات تاریخی اثر با توجه به منابع کتابخانه ای و میدانی موجود استخراج گردیده است.

بیشتر بخوانید: زورخانه‌های یزد

 

این اشیا از لحاظ جنس به گروه فلزات، سفال، شیشه، سنگ، صدف، چینی و سایر بخش پذیرند. از لحاظ کاربری نیز اغلب مربوط به اشیا با کاربرد روزمره و تزئینی و بعضا اسناد قانونی هستند. متاسفانه به علت نامشخص بودن بافتار کشف اثر تاریخ گذاری بسیاری از نمونه های فاقد تاریخ قطعی با مشکل مواجه شده که در این موارد سعی شده تا حد امکان اشیا با روش مقایسه ای تاریخ گذاری نسبی شوند.

 بخش‌های مختلف موزه مردم شناسی یزد

از مهمترین بخش های این مجموعه می توان به «مجموعه ی سفال» اشاره کرد که نمونه های بسیار ارزشمندی از انواع سفال های لعابدار و منقوش به طرح های گیاهی و هندسی و اغلب تولید کارگاه های محلی یزد را در خود جای داده است. اشیا فلزی نیز شامل ابریق های برنجی نفیس، ظروف نقره، لوازم اندازه گیری، سماورهای مسی ذغالی و چراغ های بادی و توری است که تا پیش از برق رسانی عمومی کاربرد گسترده ای نزد یزدی ها داشته است.

یکی از ارزشمندترین بخش های این موزه مربوط به مجموعه ی نسخ خطی، چاپی، تمبر و اسکناس است که مدارکی را با محتوا و تاریخ ویژه به نمایش می گذارد. نسخ خطی بیشتر اوراق با ماهیت قانونی است که محتوایی متشکل از واگذاری و خرید و فروش ملک و وصیت نامه دارد و از آنجا که همه ی این نسخ امضا و تاریخ مشخص دارد بسیار جالب توجه هستند. مجموعه ی تمبر و اسکناس نیز متعلق به دوران رضا شاه و محمدرضا شاه پهلوی است که اطلاعات بسیار خوبی از دوران معاصر را در اختیار قرار می دهد.  کتب چاپی اما اغلب محتوای مذهبی (ادعیه و مفاتیج الجنان) دارد که شیوه ی صحافی و جلد چرمی نفیس آن بسیار جالب است.

علاوه بر موزه تصاویر موجود در دالان نگارخانه ی هتل نیز یکی از جالب توجه ترین بخش های هتل والی است که اطلاعات تاریخی ویژهای را در مورد یزد قدیم و همچنین وضعیت بنای هتل والی پیش و پس از مرمت را عرضه می کند. این تصاویر در نسخه های اصلی و کپی نمونه های اورجینال موجود است.

راهنمای موزه ی هتل والی یزد به دو زبان فارسی و انگلیسی تهیه شده که هم به صورت برشور و هم دیجیتال موجود است و بازدید کنندگان به راحتی می توانند از رسپشن یا با اسکن بارکد به این محتوا دسترسی داشته باشند.

شما برای ارسال دیدگاهتان باید وارد شوید