شماره پشتیبانی 36272080 – 035

یزد مقصد امن گردشگری در دوران کرونا

یزد مقصد امن گردشگری در دوران کرونا

از گذشته های دور یزدی ها به امانت داری و راستگویی شهره بوده اند. همین موضوع باعث شده تا به امروز این شهر یکی از مناطق امن برای سفر در ایران شناخته شود. یزد همواره در طی سال های اخیر جز شهرهای با کمترین میزان جرم و جنایت بوده است و در دی ماه 99 به عنوان مقصد امن گردشگری در ایران شناخته شده است.

پس از متضرر شدن صنعت گرشگری از گسترش ویروس کرونای چینی در ایران تصمیم گرفته شد تا به مکان هایی که آموزش‌های لازم در زمینه بیماری کرونا را آموزش دیده باشند و بر به کار بستن آنها توانا باشند گواهی اقامت ایمن داده می شود که در یزد این گواهی تاکنون برای هفت مکان مرتبط با گردشگری اعم از هتل ها، کمپ کویرنوردی، بازارچه صنایع دستی، موزه و جاذبه های گردشگری اعصا شده است. یزد پیش از شیوع ویروس کرونا در کنار استان های فارس و اصفهان به عنوان مثلث طلایی گردشگری مرکز ایران مقصد اول گردشگران خارجی و اروپایی بود. ۲۰۰ هکتار از بافت قدیم شهر یزد تیرماه ۱۳۹۶ در فهرست سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) ثبت جهانی شد. تاکنون بیش از وهزار اثر تاریخی در یزد شناسایی شده است.

 

امنیت سفر به یزد را به چند صورت میتوان مطالعه کرد:

  • امنیت اقتصادی در سفر به معنای کاهش هزینه های سفر از طریق معرفی امکانات گردشگری مناسب برای پوشش نیاز سفر در همه ی اقشار است. به طوری که هر فرد از هر جایگاه شغلی و با هر بودجه ای توان سفر ایمن به این شهر را داشته باشد و روز به روز نگرانی گردشگران از افزایش قیمت های تور یزد کاهش پیدا کند.

 

  • امنیت اجتماعی در سفر نیز نگاه ویژه ای به کاهش نرخ تعرض اجتماعی به خصوص برای بانوان از طریق برخورد قاطع و آموزش دارد. کاهش موارد سرقت و ایجاد پایگاه های پلیس برای القای حس امنیت در سرتاسر شهرهای مقصد گردشگری در ایران و همچنین همکاری همه جانبه اقامتگاه ها و اماکن گردشگری با پلیس نیز تدابیری است که می تواند روزه به روز به امنیت سفر به یزد اضافه کند.

 

  • بهداشت و سلامت در گردشگری توجه ویژه به رعایت بهداشت در اقامتگاه ها، وسایل حمل و نقل، رستوران ها و مراکز تهیه غذا از طریق نظارت دائم از راهکارهایی است که سعی شده تا بدان توجه شود و یزد از نظر گردشگری سالم نمونه باشد. وجود جاده های ساختار عمرانی، علائم رانندگی و کیفیت آسفالت و جاده ها در کنار ایجاد پایگاه های پلیس و پایگاه های امداد خودرو و هلال احمر و حضور به موقع ماموران در حین حوادث باعث می شود تا مسافران گرایش بیشتری برای سفر به یزد داشته باشند.

 

بنا به چند دلیل یزد را میتوان در رده‌ی مقصدهای امن گردشگری ایران برای سفر قرار داد:

1_ یزد در مرکز ایران قرار گرفته است و دسترسی به آن از نظر جغرافیایی و امکانات حمل و نقل از اکثر مناطق ایران میسر است. بنابراین در سفر به این شهر نگرانی از بابت هزینه ها نخواهید داشت و همچنین بزرگراه مواصلاتی خلیج فارس تهران که از این شهر میگذرد سبب شده تا جاده های آن برای رانندگی مجهزتر از سایر نقاط ایران باشد.

2_ شهر یزد بنا به امارهای منتشر شده نیروی انتظامی از کم جرم خیزترین شهرهای ایران است. مناطق گردشگری آن مثل بافت تاریخی  به جهت استقبال عمومی همواره از جمعیت قابل توجهی پر است که تردد را برای مسافرانی که تنها سفر میکنند ایمن تر میکند.

 

3_ اقامتگاه ها و اماکن گردشگری یزد از نخستین مراکزی بودندکه به طور داوطلبانه کسب و کار خود را برای مقابله با ویروس کرونا تعطیل کردند. پس از آن نیز با تعریف و به کار بستن برخی از پروتکل های بهداشتی برخی از این مراکز گواهی ادامه کسب و کار در این شرایط را کسب کرده‌اند.

شرکت گردشگری مینیاتور و مجموعه هتل والی از نخستین مراکز گردشگری در یزد بودند که فعالیت خود را در اوایل انتشار ویروس کرونا به حالت تعلیق در آوردند، با این حال در این مدت سعی بر آن بوده تا با تقویت زیرساخت های انلاین امکان حضور مسافران برای تهیه بلیط و هماهنگی سفر به صفر برسد و تمامی خدمات انلاین ارائه شود. همچنین با نظارت مداوم بر رعایت پروتکل های بهداشتی و کاهش ظریفت هتل والی سعی شد تا حدالامکان شرایط برای پذیرش مسافران فراهم شود و روز به روز عنوان یزد مقصد امن گردشگری بیشتر رنگ واقعیت به خود بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *