شماره پشتیبانی 36272080 – 035

برج و باروی یزد

برج و باروی یزد به بخش های به جای مانده از باروی کهن این شهر اتلاق می شود که به احتمال زیاد قدمتی مربوط به دوران دیلمیان دارند. یزد عنوان دومین شهر تاریخی جهان را به سبب ثبت شدن در فهرست میراث جهانی یونسکو به خود اختصاص داده است.

این شهر تاریخی قدمتی همزمان با دوران تاریخی ایران دارد و به طور قطع به یقین در دوران شکوهمند شاهنشاهی ساسانی از شهرهای مهم کویر مرکزی ایران بوده است. درباره اسامی یزد در گذشته اصطلاحاتی همچون ایساتیس مطرح شده که چندان درست به نظر نمیرسد، روستای کثه نیز به احتمال زیاد تنها بخش کوچکی از یزد را پوشش می‌داده است.

برج و باروی یزد در اصل شامل حصاری مدور بوده که چهار دروازه داشته است و در زمان امیرعلائدوله کاکویه در سال ۴۱۹ ه.ق ساخته شده است. دروازه های آن شاهی، کیا، مهریگرد و کوشک نو نام داشته که اسامی آنها همچنان در برخی مناطق شهری یزد به چشم می خورد.

مهمترین اثار باقی مانده از برج و باروی گذشته ی یزد در مناطق زیر قابل مشاهده است ازجمله: دروازه مهریز در ابتدای بازار خان، برج و باروی خیابان سید گلسرخ، بارو و برج باغ گند، برج و باروی محله لب خندق، باروهای فهادان و مالمیر، برج و باروی شاهزاده فاضل، باروی خیابان فرمانداری و برج و باروی دروازه شاهی.

در این میان برج و باروی خیابان سیدگلسرخ به راحتی قابل بازدید است. برای دیدن برج و باروی یزد میتوانید از تور یزدگردی مینیاتور به عنوان تنها شرکت توریستی تخصصی یزدگردی استفاده کنید.