شماره پشتیبانی 36272080 – 035

پیرسبز چک چک یزد

زیارتگاه چک چک به عنوان یکی از مهمترین آثار زرتشتیان ایران زمین در شهر اردکان قرار دارد و یکی از مهم ترین و مقدس ترین زیارتگاه ها برای پیروان دین زرتشت به شمار می رود. موقعیت مکانی این زیارتگاه و وجود درختان سرسبز و چشمه آب در میان سرزمینی کویری یکی از معجزه های خلقت را به تصویر می کشد.

عده ای این مجموعه را رمزآلود می نامند صدای چک چک آب از سقف در زیارتگاه دلیل نامگذاری این مکان بوده است. برخی نیز زیارتگاه چک چک را با عنوان پیر سبز می شناسند. در آیین مهر (آیین پرستش الهه میترا) و سپس فلسفه و عرفان ایرانی، پیر به آخرین گام عرفانی گفته می شود و به سبب وجود درختان کهنسال چنار، واژه سبز را به آن افزوده اند. این نیایشگاه تعدادی اتاق دارد که به آن‌ها «خیله» می‌گویند.

در داخل یکی از اتاق‌ها چاهی به ژرفای بیش از ۵۰ متر وجود دارد. بنا به اعتقاد زرتشتیان زمان حمله اعراب (به دستور عمر) به ایران که با سقوط پادشاه ساسانی وقت (یزدگرد) انجامید، نیک بانو دختر شاه از دست اعراب فرار کرد و به سمت اردکان آمده و در میان کوه مخفی و ناپدید شد و این محل به عنوان زیارتگاه زرتشتیان قرار گرفت. یکی از ندیمه های نیک بانو به نام گوهر بانو (مروارید) نیز در چند کیلومتری وی مدفون است که با نام پیر هریشت معروف است.

شرکت گردشگری مینیاتور به عنوان ارائه دهنده تورهای یزدگردی و تورهای ترکیبی چک چک- خرانق – میبد شما را به دیدار از این مجموعه ی بی نظیر و یادمان ایرانی دعوت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *