شماره پشتیبانی 36272080 – 035
باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد یزد

در 2500 سال پیش، کوروش بزرگ پردیس پاسارگاد را بنیاد نهاد تا الگویی بی نظیر برای توسعه ی این دستاورد در گذر تاریخ باشد. باغ دولت آباد یزد از جمله نه باغ ایرانی است که در فهرست آثار فرهنگی یونسکو ثبت شده است. با انکه استان یزد سرزمین کویری است اما دو نماینده در این فهرست به نام باغ پهلوان پور مهریز و باغ دولت آباد یزد از جاذبه های یزد به شمار میروند.

مختصری از باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یزد
باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد در محله ی چهارمنار یزد در محدوده ی بافت تاریخی قرار گرفته که در سال 1160 ه.ق مقارن با دوران زندیه توسط محمدتقی خان سرسلسله ی خوانین یزد بنیان نهاده می شود. وی ابتدا اقدام به حفر و توسعه ی قناتی به نام دولت آباد کرد که سپس از آب آن این باغ زیبا را به وجود آوردند. این باغ وسعتی برابر با 6.5 هکتار دارد که شامل دو فضای بخصوصی و عمومی است. باغ عمومی امروزه بیشتر مورد توجه بازدیدکنندگان قرار می گیرد. در میانه ی باغ حوض خوش رنگ و لعاب وسیعی ساخته شده که در حد فاصل دو عمارت کلاه فرنگی و کاخ زمستانی قرار دارد. عمارت هشت گوشه ی کلاه فرنگی که شامل بخش های مختلف یک کوشک ایرانی همچون اتاق بادگیر، سه دری، حوض خانه است که با پنجره های ارسی رنگارنگ در زمینه ای از یک باغ شاداب و سرسبز خودنمایی می کند. منبت، گچ بری، سنگ تراشی و شیشه رنگی از جمله تزئینات ایرانی است که در بخش به چشم می خورد. بادگیر باغ دولت آباد بلندترین بادگیر خشتی جهان در دنیای قدیم است که بالغ بر 40 متر ارتفاع داشته اما با ریزش بخش هایی از آن هم اکنون ارتفاع آن 33.8 متر است. وقتی که پا به داخل کوشک می گذارید متوجه اهمیت این سازه ی منحصر به فرد می شوید که چگونه گرمای کویر را به جریانی خنک و مطبوع تبدیل می کند. کاربندی های سقف این عمارت که در وسط به یک جام (نورگیر) ختم می شوند، شگفتی آور است. سایر عمارت های این باغ که اکنون تغییر کاربری داده شده و از آن به عنوان محل نشستن و کافه استفاده می شود، شامل عمارت طنبی، عمارت سردر، آبدارخانه و شربت خانه است. آب انبار، بناهای خدماتی، اصطبل و … نیز از سایر سازه های باغ دولت آباد است. همانگونه که گفته شد آبیاری باغ دولت آباد یزد از آب قنات بوسیله رشته کانال های طویل سرتاسری انجام می شده است. درختان باغ شامل درختان میوه ی انار، زردالو، الو و همچنین درختان همیشه سبز سرو، کاج و شمشاد است. باغ دولت آباد به سبب داشتن تقارن و هندسه ی منحصر به فرد در میان باغ های ایرانی شناخته می شود که قسمت های مختلف آن مطابق با کاربری خصوصی و حکومتی آن توسعه یافته است.

بازدید از باغ دولت آباد یزد چگونه است؟

بازدید از باغ دولت آباد جهت مشاهده ی معماری آن و استراحت در سایه سار آن، همه روزه به جز در عاشورا از ساعت ۷:۰۰ صبح تا ۲۲:۳۰ برای همگان ازاد است. هزینه بلیط گردشگران ایرانی ۵,۰۰۰ ریال و هزینه بلیط گردشگران خارجی ۲۰۰,۰۰۰ ریال تعیین شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *