شماره پشتیبانی 36272080 – 035

مسجد جامع فهرج، قدیمی ترین مسجد ایران

یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های تاریخی ایران در روستای کوچک و تاریخی فهرج قرار دارد که به عنوان کهن ترین مسجد فلات ایران شناخته می شود. مسجد جامع فهرج یادمانی از سده ی اول ه.ق است که اصول معماری اصیل ساسانی را در خود نهفته دارد.

این اثر با شماره 906 در اذر 1349 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. روستای فهرج در 30 کیلومتری شرق یزد قرار دارد، سابقه سکونت در آن به پیش از اسلام بر میگردد وجود قلعه تاریخی، قدیمی ترین مسجد ایران، اب انبار و خانه های مسکونی و کوچه ها تو در تو و سادگی مردمان سبب می شود تا این روستا رنگ و لعابی دیگر داشته باشد به طوری که در قدم های اول متوجه کاریزما و جاذبه ی خاص آن می شود. از مهم‌ترين جاذبه‌های تاريخی اين روستا می‌توان به مسجد جامع فهرج، آب انبار حسينيه، سجد علاقبندی (علی قوندی)، مجموعه تاريخی شهدای فهرج، کمپ کویری فهرج و چاه چهل دختران اشاره کرد. مسجد در میانه روستا قرار دارد و سایر بناها به تبعیت از ان گسترش یافته است. در بدو ورود به مسجد متوجه مناره ی ساده و در عین حال مستحکم آن می شوید که یادمانی برگرفته از میل ها و آتشگاه های ساسانی است که با اندکی تغییر کاربری از آن به عنوان موذنه استفاده می شده است.

مناره مسجد جامع فهرج از الحاقیات سده ی سوم یا چهارم است و قدمت از مسجد کمتر است. مسجد جامع فهرج پلان شبستانی دارد و به سبک خراسانی که نخستین شیوه پس از ورود اسلام به ایران است ساخته شده است. مساجد شبستانی به تبعیت از کاخ های ساسانی ساخته شده پایه آن بر طاق ها و ستون های مستحکم استوار است. در مسجد فهرج اثری از محراب به چشم نمی خورد بلکه بعدها چند محراب گچ بری به ان اضافه شده مسئله ای که شائبه ی کاربری دیگری غیر از مسجد را تقویت می کند. گچ بری های حیاط، طاق های مدور بلند، میانسرای ساده و رواق های جانبی همه حکایت از معماری اصیل بنا دارد. دو درب ورودی تزئینی با المان های ساسانی نیز مشابه سایر بناهای اصیل ان دروه در این بنا به چشم می خورد.

شرکت گردشگری مینیاتور به عنوان ارائه دهنده تورهای تخصصی یزدگردی شما را به دیدار از این روستای تاریخی و باارزش دعوت می کنید برای استفاده از تورهای مینیاتور می توانید از درگاه های سایت و یا شماره تماس های موجود استفاده کنید.