شماره پشتیبانی 36272080 – 035

اولین تور گردشگری سلامت در ایران

Medical tourism  یا Health tourism  که در پارسی به گردشگری سلامت یا گردشگری پزشکی برگردان شده است، به معنای سفر کردن با هدف استفاده از امکانات پزشکی یک مکان به جز محل زندگی دائمی فرد است. گردشگری به عنوان یکی از صنایع پررونق جهان کنونی نقش زیادی در تعریف و چهارچوب بندی فعالیت هایی  دارد که تحت عنوان گردشگری سلامت از آن ها یاد می شود.

سازمان جهانی توریسم WTO گردشگری سلامت را این گونه تعریف می کند: استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی که به بهبود یا افزایش سلامتی فیزیکی و روحی افراد منجر می‌شود و در مکانی خارج از محل سکونت فرد و مدت زمانی بیشتر از 24 ساعت به طول بیانجامد.

تاریخچه گردشگری سلامت در ایران

در تاریخ جهان و ایران نشانه هایی زیادی از گردشگری سلامت وجود دارد، مطابق با پزشکی سنتی در آسیا افراد معتقد بودند برخی از مکان ها مثل چشمه های آب گرم خاصیت درمانی دارند. همچنین بیماران و پزشکان زیادی از سرتاسر جهان برای مداوا در بیمارستان گندی شاپور که یادگار سترگی از عظمت شاهنشاهی ساسانیان بود، گردهم می آمدند. همانگونه که در تاریخ نیز خوانده ایم پزشکان ایرانی همچون فارابی، رازی و ابوعلی سینا نیز شهر و روستاها را در می نوردیدند تا بیماران را مداوا کنند.

آشنایی با اماکن فرهنگی و تاریخی یزد

گردشگری سلامت شامل چه فعالیت هایی است؟

در ابتدا می بایست اشاره کرد گردشگری سلامت منوط به استفاده از خدمات پزشکی رسمی در یک مکان درمانگاهی نیست، بلکه در زیر مجموعه ی آن استفاده از ظرفیت های گردشگری طبیعی با خاصیت درمانی مثل استفاده از طبیعت بکر و خوش آب و هوا برای افزایش روحیه افراد و یا طی کردن دوران نقاهت، دریاچه های نمک، چشمه های آب گرم و معدنی، لجن درمانی، ماساژ درمانی و … نیز در زمره ی گردشگری سلامت تلقی می شوند که در آن صورت به آن گردشگری تندرستی یا Welness Toursim  می گویند.

ظرفیت های گردشگری سلامت در ایران

توسعه ی گردشگری سلامت در یک جامعه نیازمند زیرساخت های اقتصادی، اجتماعی، توریسم و پزشکی در سطوح به روز و کارامد است. اقتصاد پویای یک کشور به کمک جامعه ی گردشگری و پزشکی یک کشور می آید و سبب ایجاد محیط های درمانی و تندرستی با کیفیت بالا می شود. در منطقه خاورمیانه کشور ایران حرف زیادی در زمینه ی پزشکی دارد، در سالهای اخیر نیز به دلیل کاهش ارزش پول به مقصد محبوبی برای مسافران کشورهای همسایه نظیر افغانستان، عراق، آذربایجان، پاکستان و عمان تبدیل شده است.

گردشگری سلامت در ایران و چالش های پیش روی آن

اگرچه گردشگری سلامت در جهان مسیر خود را یافته است و برخی کشورها نظیر تایلند، سنگاپور، هندوستان، مجارستان، آمریکا و کانادا از مقاصد پرطرفدار گردشگری سلامت به شمار می روند اما این زمینه ی گردشگری در ایران بسیار نوپاست. کشور ایران از نظر خدمات پزشکی در زمره کشورهای قوی منطقه به شمار می رود و به علت کاهش ارزش ریال ایران مقصد ارزانی تلقی می شود اما به جهت دنبال نکردن سیاست ها و برنامه  های روشن تبلغیاتی از کاروان گردشگری سلامت عقب افتاده است. اگرچه بیش از 100 چشمه ی آب گرم در ایران شناسایی شده اما همین مکان ها نیز به امکانات گردشگری پیشرفته مجهز نیستند. علاوه بر ضعف زیر ساخت ها، عدم هماهنگی میان متولیان گردشگری و مراکز درمانی و بهداشتی نظیر بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پزشکی نیز سبب کندی توسعه ی گردشگری سلامت در ایران شده است.  با این حال در سال های اخیر تلاش شده تا این کمبودها رفع شود اما مسئله ی تبلیغات در سطوح منطقه ای و جهانی همچنان یک چالش اساسی پیش روی گردشگری سلامت در ایران گذاشته است که می بایست بیش از پیش توسط گروه های متخصص گردشگری، علوم پزشکی و حوزه ی سلامت مورد بررسی و کنکاش قرار بگیرد.

اهداف توسعه ی گردشگری سلامت شرکت گردشگری مینیاتور

شرکت خدمات گردشگری مینیاتور به عنوان یکی از باتجربه ترین متولیان گردشگری یزد در نظر دارد تا با شرایط مساعد یزد به عنوان یکی از قطب های پزشکی منطقه که بیشترین مسافر ورودی را از استان های جنوبی نظیر بندرعباس، کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی دارد در نظر دارد تا با ایجاد شرایط اسکان و حمل و نقل مناسب در یزد و همکاری با مراکزدرمانی و علوم پزشکی این استان، زمینه ی رفاه حال بیماران وهمراهان ایشان را فراهم کند. همچنین پس از ارتقای شرایط گردشگری سلامت داخلی نگاهی بلند مدت نیز به توسعه گردشگری سلامت برای مسافران خارجی بویژه کشورهای هدف نظیر عراق، عمان و … دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظرات شما هم برای ما و هم برای سایر کاربران سایت راهنمایی خوبی است.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *