شماره پشتیبانی 36272080 – 035

بافت تاریخی یزد

به سبب ارزش های معماری و بشری بافت تاریخی یزد میراثی متعلق به جهانیان است که در سال 96 به ثبت سازمان فرهنگی یونسکو رسیده است. این بافت حداقل یک چهارم شهر یزد را شامل می شوئد و در برگییرنده مهمترین آثار و جاذبه های گردشگری یزد است. مهمترین علت ارزشمندی این بافت تاریخی دست نخورده بودن آن و جریان پویای زیستی در آن است. بسیاری از بناهای چند صد ساله آن همچنان مورد استفاده قرار میگیرند، گویی رمز ماندگاری این بناها نیز در زندگی بخشی به آنها نهفته است.

یزد اولین شهر خشتی جهان است که به واسطه قرار گرفتن بر سر یکی از مهمترین شاهراه های تجاری جهان یعنی جاده ابریشم و بخش ایرانی آن جاده خراسان شهرت جهانی داشته است. قدیمی ترین بنای باقی مانده در بافت تاریخی یزد بقعه ی چهارده معصوم است اما تاریخ سکونت در این منطقه به هزاره های قبل بازمیگردد. شواهد تاریخی بسیاری وجود دارد که یزد حداقل از دوران ساسانی مسکونی بوده است. طبق کارشناسی های باستان شناسی و گمانه زنی ها مسجد جامع یزد در حقیقت نیایشگاه احتمالا زرتشتی بوده است.

علت دیگر قدمت این شهر جمعیت قابل توجه زرتشتیان است که یزد را به عنوان یکی از پایگاه های مطرح کهن ترین دین یکتاپرستی جهان معرفی می کند. بافت تاریخی یزد در طی دوران اسلامی بسط و گسترش یافته با این حال وجود آتشکده، مسجد و کنیسه در کنار هم حاکی از همزیستی مسالمت آمیز ادیان با یکدیگر در این منطقه بوده است. روابط نیک به ویژه میان زرتشتیان و مسلمانان  یزد همچنان زبانزد است.

در سفر به یزد بهتر است بازدید از شهر را از بافت تاریخی آغاز کنید، چراکه در طی این گردش دید تاریخی و مردم شناسی مناسبی نسبت به کل شهر پیدا میکنید. مهمترین جاذبه های گردشگری یزد شامل مجموعه امیرچخماق، موزه آب، بازارخان، مسجدجامع کبیر یزد، محله ی فهادان، زندان اسکندر، بقعه چهارده معصوم، خانه لاری ها، آب انبار و آسیاب کوشک نو، مجموعه ی هتل موزه والی و …  می شود.

بسیاری از خانه های تاریخی و عمارت های باشکوه این منطقه با رعایت موارد مرمتی و حفاظتی تبدیل به اقامتگاه و هتل شده اند که تحت عنوان هتل های سنتی یزد شناخته می شوند. اگر قصد سفر فرهنگی به یزد را دارید اقامت در این هتل ها که اغلب با هدف بازسازی زندگی گذشته در یزد ایجاد شده اند انتخاب بسیار مناسبی است.

مجموعه هتل موزه والی که عنوان قدیمی ترین عمارت مسکونی برجای مانده یزد با قدمت صفوی را دارد در گذشته محل سکونت والی یزد بوده است و هم اکنون به عنوان هتل سه ستاره میزبان گردشگران خارجی و ایرانی بسیاری است. با دیدار از این مجموعه که نمایی دلنشین به میدان امیرچخماق دارد گذرگاهی به وسعت تاریخ را رو به روی خود مشاهده خواهید کرد. به علاوه این هتل محل شرکت گردشگری مینیاتور نیز هست که یکی از برترین ارائه دهنده تورهای تخصصی یزدگردی و خارج از این شهر است. با مشاهده ی بافت تاریخی یزد و آثار و جاذبه های بی بدیل آن با یکی از پویاترین و اصیل ترین فرهنگ های ایران قدیم آشنا خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *