شماره پشتیبانی 36272080 – 035

روستای خرانق یزد

یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های تاریخی یزد روستای خرانق است که قدمت آن به پیش از حمله اعراب می رسد. این روستای گردشگری در 60 کیلومتری شهرستان اردکان، بخش خرانق واقع شده است.  این روستا در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۵۰۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قلعه خرانق یکی از بزرگترین قلعه‌های مسکونی روستایی استان یزد است قدمت قلعه و برج وباروی آن، زمان ساسانیان یعنی ۱۸۰۰ سال پیش ذکر شده‌است و وسعت آن ۱/۱ هکتار می‌باشد. یکی از عجایب قلعه کوچه‌های پیچ در پیچ و هولناک آن است که برای غافلگیر کردن دزدان وراهزنان مورد استفاده قرار می‌گرفته، معروف ترین آن موسوم به کوچهٔ گرگ معروف است.

بافت قدیمی قلعه روستای خرانق دارای ۸۰ خانه است که بیشتر آن دو یا سه طبقه است و متناسب با توانایی اقتصادی و موقعیت اجتماعی قلعه نشینان طراحی و ساخته شده‌است. دیواره‌های قلعه از خشت و گل است و سقف آن از تیرهای چون حصیرهای الیافی، چوب و پوشال است. این خانه دارای سقف‌های گنبدی و گهواره‌ای است و دارای شش برج نگهبانی است که متصل به بدنه قلعه است.

همچنین این قلعه چهار دروازه به نام‌های دروازه بالا، پایین، رضا خان سرداری و خالو دارد. روستای خرانق در ناحیه کوهستانی استان یزد واقع شده‌است که با وجود معادن سنگ آهن چادرملو-اورانیم ساغند- باریت-روی و گرانیت شناخته می شود. همچنین مجاورت آن با منطقهٔ حفاظت شدهٔ دره انجیر که به واسطه ی حیواناتی چون: کل، بز، میش، قوچ، گربه وحشی، سیاه گوش، یوز پلنگ وهوبره شناخته می شود سبب توجه بیش از پیش طبیعت گردان یزدی به این روستا شده است.

شرکت گردشگری مینیاتور با هدف توسعه گردشگری روستایی در یزد اقدام به راه اندازی تورهای تخصصی روستای خرانق و یا در قالب تور ترکیبی چک چک – خرانق – میبد کرده است که به همراه سرویس ایاب و ذهاب ایمن، راهنما، پذیرایی و بیمه ارائه می شود. سفر به یزد را با دیدار از روستای بی نظیر خرانق تکمیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *