شماره پشتیبانی 36272080 – 035

کارگاه حناسابی یزد (کوچه مازاری ها)

کوچه مازاری ها اولین گذرگاه فرهنگ و هنر ثبت شده در ایران است که قدمت برخی کارگاه های فعال در آن به بیش از 700 سال می رسد. واژه ی «مازاری» در لغت به معنای چرخ نورد است که اشاره به حرکت آسیاب گونه برای سایش برگ های حنا دارد.

در سفر به یزد و هنگام قدم زدن در این شهر شمار افزون مغازه های ادویه فروشی نگاه شما را خواهد گرفت. این چالش ریشه در کهن نگاری یزد و قرارگیری آن بر سر راه تجاری ابریشم بوده که در آن زمان در ایران به نام راه خراسان شناخته می‌شده است. این جاده خاور و باختر جهان را به هم پیوسته می کرده و ایران به‌عنوان پل میانی دو دنیای متفاوت نقش بارزی در توسعه امنیت و هدایت گروه های تجار به ایران است. ادویه، ابریشم، ظروف، سنگ های گرانبها، چوب و پارچه از مهمترین کالاهایی بوده که در این مسیر بازرگانی می‌شده است. کشور ایران به ویژه در دوران ساسانی یکی از برجسته ترین تولیدکننده ها و صادرکنندگان گیاهان دارویی و قهوه بوده است. گیاهان دارویی همچون بومادران، حنا، کتیرا، گون، روناس، زرشک، زعفران و هزاران گونه دیگر در ایران به ویژه یزد به صورت خودرو و طبیعی به دست می آید. از گذشته تاکنون کارگاه های ادویه سابی در یزد رونق بینظیری داشته اند که هم اکنون تعدادی از انها در مناطق مختلف شهر همچنان به زیستن خود ادامه می‌دهند.

حناسابی در یزد قدمت فراوانی دارد و مازاریان معمولا در نزد مردم عامه بسیار محترم شمرده می شدند. اگرچه این اصطلاح خاص حناسابی به کار می رود اما در این گذرگاه ادویه های ناب بی همتایی را پیدا خواهید کرد. بسیاری از این کارگاه از ابزار و الات قدیمی خود استفاده می کنند همین موضوع سبب شده حتی گردشگرانی که قصد خرید ندارند هم از دیدن این کوچه سنتی شگفت زده شوند. شایستگی حنای سابیده شده در یزد باعث شده که حنای یزدی پرطرفدارترین حنای تولیدکننده در ایران و در سطح جهانی به ویژه کشورهای عربی حاضیه خلیج فارس باشد. در سفر به یزد و حین بازدید از جاذبه‌های گردشگری این شهر جهانی دیدار از کوچه ی شگفت انگیز مازاری ها را از دست ندهید. برای دسترسی به این کوچه دو مسیر بلوار کاشانی و بلوار امام جعفر صادق راحت ترین مسیرها هستند.