شماره پشتیبانی 36272080 – 035

یخچال خشتی میبد

یخچال خشتی میبد افزون بر نشانه ای محکم مهارت مهندسی ایرانیان بزرگ‌ترین یخچال سنتی به جای مانده از ایران قدیم است که ارزش معماری آن بسیار ستودنی است. یخچال خشتی میبد در کیلومتری شمال یزد در نزدیکی مجموعه ای از آثار تاریخی میبد از جمله کاروان‌سرا، آب انبار، چاپارخانه و کاروانسرای عباسی قرار دارد.

تولید یخ در ایران شیوه های گوناگونی داشته شواهدی است که می گوید ایرانیان کاشفان حقیقی بستنی هستند، ایشان در فصول گرم سال به مسافت های طولانی را به بالای کوهستان های بلند و بالاتر از خط برف می رفته اند و پس از مخلوط کردن با شیره به‌عنوان خوراکی اعیانی سرو می کردند.

در کتاب تاج نامه که مربوط به آیین کشورداری و رسومات شاهنشاهی ساسانیان بوده به این فنون اشاره شده است. سپس در سفرنامه های مارکوپولو و شاردن نیز به این فن اشاره شده است.

آیین های بسیاری نیز درباره جمع اوری یخ در بهار و ذخیره کردن آن در یخچال ها وجود دارد که شواهد بسیاری از دسترسی همه ی اقشار به این ماده دارد.

یخچال ها فرم های گوناگونی دارند که معروف ترین آن پلان گنبدی است که یخچال میبد نیز از در این گروه جای می گیرد. از لحاظ قدمت با توجه به قرار گیری آن در ساختار مجموعه ای صفوی احتمال صفوی بودن را بالا می برد. گنبد این یخچال به طور دورچین از پی 240 سامتی متری به سمت بالا گسترش یافته و در انتها ضخامت آن به بیست سانت می رسد.

این یخچال شامل مخزن یخ با دهانه ی  13 متر و عمق 5 متر است. حاشیه ی دور این یخچال 1.5 متر عرض دارد. همچنین پلکانی برای تسهیل رفت و امد بر بدنه ی آن ایجاد شده است. در تور میبد، چک چک و خرانق مینیاتور به این یخچال حتما سری خواهیم زد.