شماره پشتیبانی 36272080 – 035

باغ صدری تفت (باغ نمیر)

باغ  صدری یا نمیر از جاذبه‌های شگفت انگیز و تاریخی شهرستان تفت است که قدمتی برابر با قاجاریه دارد. این باغ مجموعه‌ای از بناهای عمومی و خصوصی با کاربری مختلف است که به زیبایی هرچه تمام‌تر عناصر معماری ویژه خانه باغ‌های ایرانی را به نمایش می‌گذارد.

این باغ توسط حاکم زندی «صدر العلما» بنیان نهاده شده به همین جهت به باغ صدری مشهور است. ساکنان بعدی باغ صدری شکسته بعدی محترم به نام استاد نمیر تفتی بوده که از زرتشتیان خوش نام تفت بوده است. باغ صدری شامل عمارت اصلی، خانه زمستانی، مجموعه اسطبل و انبار، حوض سنگی، آبفشان و کانال‌های آب‌رسانی می‌شود.

عمارت اصلی و جلوخان به عنوان رستوران و کافی شاپ تغییر کاربری داده شده است. یکی از مهم‌ترین فضاهای عمارت باغ صدری مربوط به دو بادگیر مرتفع است که بلندی بنا را به بیش از 5 متر می‌رساند. بخش زمستانی که تقریباً درون‌گرا ساخته‌شده بیشتر جنبه خصوصی داشته است. در این باغ انواع درختان میوه همچون انار تفت، زردآلو، شفتالو، بادام و درختان همیشه ‌سبز سرو و کاج و بید پرورش داده می شود.

یکی از زیبایی‌های بی‌بدیل این باغ بازی آب و روشنایی است. حوض سنگی میانی که در جلوی عمارت بزرگ گسترده شده آکنده از آبفشان‌های سنتی است که رقص آب را به ارمغان می‌آوردند. تامین آب این باغ از قنات های روان شیرکوه انجام می گیرد. باغ صدری تفت نمونه ای عالی از باغ ایرانی است که مفهوم بهشت یا پردیس ایرانی را به خوبی به تصویر می کشد. در سفر به یزد دیدار از تفت و جاذبه های آن را در برنامه سفرتان بگنجانید چرا که این شهر با مرکز استان تنها 20 کیلومتر فاصله دارد و بسیار خوش آب و هوا است.