شماره پشتیبانی 36272080 – 035

باغ پهلوان پور

یکی از نه باغ ایرانی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو باغ پهلوان پور مهریز است. فنون باغسازی یزد از دیرباز در این در سرتاسر این استان رواج داشته است، دوتا از باغ های ایرانی نه گانه در یزد واقع شده اند که اولی باغ دولت اباد است و دومی باغ پهلوان پور که هر دوی انها محل تلاقی آثار جهانی ایرانی یعنی قنات و باغ ایرانی هستند.

وسیع ترین باغ های یزد در شهرستان های خاتم، تفت و مهریز قرار دارند. مهریز شهرستانی زیبا با قدمت تاریخی بالایی است قدیمی ترین آثارآن مربوط به محوطه های قبرستان اشکانی نزدیک به منطقه ی تفریحی غربالبیز است

. باغ پهلوان پور در محدوده ی شهری مهریز قرار دارد و شامل قنات، محدوده ی باغ و عمارت قاجاری است. عمارت باغ پهلوان پور دو نیم طبقه دارد و به صورت برونگرا ساخته‌شده و عناصر معماری بی نظیری را نمایش میدهد که همه ی انها قابل بازدید است. باغ پهلوان پور به‌واسطه ی درختان سرسبز چنار و میوه اش در همه ی فصول زیبایی خاصی دارد. روایت است که قنات های مهریز توسط بانو مهرنگار از دختران شاهنشاه انوشیروان ساسانی ساخته‌شده اند و سرچشمه ی انها ۴۰ کیلومتر با روستای کهن مهرگرد یا مهریز کنونی فاصله دارد. باغ پهلوان پور نمونه ی روشنی از توانایی مهندسان ایرانی برای ایجاد سرسبزترین و خرم ترین مکان ها در دل کویر است.

این بهشت های کوچک نیازمند شناسایی و معرفی است. شرکت گردشگری مینیاتور یزد ارائه دهنده تورهای اختصاصی سر یزد، زین الدین و مهریز شما را به دیدار از مجموعه ی بینظیر باغ پهلوان پور دعوت می‌کند.