شماره پشتیبانی 36272080 – 035

زیارتگاه پیرهریشت

یکی از نیاشگاه های زرتشتیان در یزد، زیارتگاه پیرهریشت در 15 کیلومتری اردکان است که به سبب اهمیت والای آن برای فرهنگ ایرانی تبدیل به یکی از میراث ماندگار زردتشتیان در استان یزد شده است.

زرتشتیان ایران همه ساله در 18 فروردین به این نیاشگاه می آیند و جشنی به نام هیرومبا را برگزار می کنند که هیزم آتش آن توسط روستاییان شریف آباد تامین می شود. داستان این نیایشگاه در نوع خود بسیار جالب توجه است: روایت است مروارید (گوهربانو) یکی از ندیمگان دختران یزدگرد سوم آخرین شاهنشاه ساسانی در مسیر فرار از مسلمانان عرب به این محل پناه آورده و به نیایش اهورامزدا مشغول شده است که ناگهان در دل کوه ناپدید می شود و سالها بعد گوهربانو به خواب کودکی می آید و درخواست می کند تا از پدرش بخواهد برای او در این مکان نیاشگاهی بنا کند.

نیایشگاه پیرهریشت نمایی سنتی و طاقی دارد و شامل یک صفه است که توسط اتاق های احاطه شده است. این زیارتگاه در بلندی کوه قرار گرفته و برای بازدید از آن می بایست مسیری را از طریق پلکان پیمایش کنید. در داخل فضای اصلی وسایل رایج نیایشگاه های زرتشتی از جمله اوستا، شمع، بخور تصاویری از زرتشت و پیام های گات ها گذاشته شده است.

بخشی از صخره ی منسوب به گوهربانو که با شیشه اطراف آن پوشیده شده در کف بنا مشخص است و محل نذورات و برگزاری مراسم نیایش است.

در محل ناپدید شدن گوهربانو همواره آتشی جاودان روشن است. در پایین دست کوه تعدادی بنا به نام خیله ساخته شده که برای اقامت زرتشتیانی صورت داده شده که برای مراسم های سالانه از دور و نزدیک به پیرهریشت مشرف می شوند.