شماره پشتیبانی 36272080 – 035

روستای قطروم بافق، مقصدی برای طبیعت گردان

شهر بافق را همگان به واسطه ی کویرهای بکر، حیات وحش و البته معادن غنی سنگ آهن می شناسند. کمتر کسی اما از وجود روستایی شبیه به ماسوله در دل کویر ایران آگاه است. این روستای تاریخی و با صفا قطروم نام دارد که در دامنه های غربی کوه های باجگاه و دره کوهستانی در جهت جنوب شرقی شهر بافق قرار دارد.

به علت توپوگرافی خاص منطقه و نحوه پراکنش خانه ها و مزارع در دامنه ی کوهستان این روستای پلکانی به ماسوله ی کویر شهرت یافته است.

مردمان اصیل این روستا به مشاغلی همچون دامداری و کشاورزی مشغول هستند. در زبان محلی به این روستا قدرم یا قدرام نیز گفته می شود. علت اهمیت این روستا شکل بکر آن در بین کوهستان است که آن را تبدیل به مقصدی مناسب برای طبیعت گردان به ویژه علاقه مندان به صخره نوردی تبدیل کرده است. وجود سه سد آبی و مناظر طبیعی شکل خاصی به روستا داده است.

مهمترین پوشش گیاهی و جانوری روستا به درختان بنه، سبل ارس، بادام کوهی، انجیر وحشی، آنغوزه و زیره و البته حیواناتی نظیر بز، کل، میش، قوچ، کبک، تیهو و یوزپلنگ آسیایی اختصاص داده شده است.

مهمترین محصولات کشاورزی روستای قطروم بافق  را گردو، خرما، بادام، گندم، جو، سبزیجات، گوجه فرنگی، بادمجان، مرکبات تشکیل می دهند. در حین سفر به این روستا از تولیدات محلی روستای قطروم بهره مند شوید. صنایع دستی این روستا شامل لباس های پشمی از جمله کلاه و ژاکت، سبد، جارو، حصیر و بادبزن است.