شماره پشتیبانی 36272080 – 035

جشن سده در یزد

ایرانیان پیش از حمله اعراب یکی از شادترین ملت های جهان بودند. گروه های زرتشتی ساکن یزد، کرمان، فارس و سایر نقاط ایران از جمله ی برجسته ترین ایرانیان با اصالت کشور هستند که همچنان آیین های باستانی خود راه به‌عنوان قدیمی ترین دین یکتاپرستی جهان ارج می نهند. میان این گروه و اکثریت مسلمان ایران همواره صلح و دوستی برقرار بوده است. در شهر جهانی یزد، مهمترین پایگاه سکونت زردشتیان جهان، در هر گوشه ای از شهر نشانی از جاذبه ها ومیراث زردتشتیان به چشم می خورد.

از جمله آنها میتوان به آتشکده ورهرام، مجموعه ی مارکار، آب انبار رستم گیو، برج خاموشان (دخمه) و … اشاره کرد. جشن سده نیز همه ساله در یزد برگزار می‌شود. زرتشتیان یزد در این روز در روستای زردتشتی نشین چم که در فاصله ای نزدیک از شهر قرار گرفته گردهم می آیند و آیین کهن خود را ارج می نهند.

این جشن از شامگاه دهمین روز بهمن تا شامگاه روز بعد یعنی آبان روز به طول می انجامد. در دلایل شکل گیری این مراسم گفته شده که جشن سده یادمانی برای گرامی داشت پایان چله ی کوچک است. منابع اساطیری نیز فلسفه جشن سده را در تاریخ پیشدادیان جست و جو می کنند که اشاره بر داستان به صد تن رسیدن فرزندان کیومرث نخستین پادشاه ایرانی و یا فرزندان مشی و مشیانه داشته است.

در این جشن آتشی بزرگ افروخته می‌شود که نمادی از نور و خردمندی اهورامزدا است. هیزم این آتش توسط گروه های مختلف جمع آوری می‌شود. مردمان گرداگرد این آتش جمع شده و گاتها می خوانند. خواندن سایر سرودهای جمعی، نقالی، شاهنامه خوانی و موسیقی زنده از برنامه های جشن سده در یزد است.

افزون بر یزد، جشن سده در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، اهواز، میبد، اردکان و کرمان برگزار می‌شود. شرکت گردشگری مینیاتور به‌عنوان ارائه دهنده تورهای یزدگردی تاکید ویژه ای بر معرفی آیین های زردتشتی دارد. برای آشنایی با تورهای جشن سده به سایت مینیاتور به آدرس www.Miniyatour.com مراجعه کنید.