شماره پشتیبانی 36272080 – 035

قلعه سر یزد

قلعه سر یزد از شگفتی های معماری ایران باستان است. این قلعه نه‌تنها از لحاظ پلان و عناصر معماری شهرت خاصی دارد بلکه به‌واسطه ی کاربری های ویژه‌اش بسیار اسرارآمیز است. دژ سریزد باروهای دفاعی سترگی دارد و درگذشته از آنبه‌عنوان صندوق امانات (vault) برای نگهداری از اموال کاروانیان و صاحبان ثروت استفاده می‌شده است.

بنا بر مطالعات تاریخی و باستان‌شناسی قلعه سر یزدشاخصه‌های معماری ساسانی را داراست به همین دلیل قدمت آن را مربوط به آن دوران می دانند. دورتادور این قلعه خندقی با عرض ۶ متر و عمق ۳ تا ۴ متر وجود دارد که اولین لایه دفاعی قلعه را تشکیل می‌دهد. در وهله‌ی دوم دو دیوار متحدالمرکز با برج و باروهایی بلند لایه‌های دوم و سوم دفاعی را تشکیل می‌دهند. برای بازدید از این قلعه می‌بایست از یزد به سمت شهرستان مهریز حرکت کنید و در جاده‌ی یزد کرمان به سمت روستای سر یزدادامه‌ی مسیر بدهید. شرکت گردشگری مینیاتور ارائه دهنده تورهای ترکیبی خارج از محدوده ی شهر یزد است.

برای بازدید از روستای سر یزدمی‌بایست از تور سر یزد، زین الدین و مهریز استفاده کنید. این تورهای جذاب خدمات بیمه، پذیرایی، سرویس ایاب و ذهاب و راهنمای مجرب است که سفر شما را با داستان های جذابی از تاریخ یزد رنگ و لعاب زیبایی خواهد داد.