شماره پشتیبانی 36272080 – 035

بقعه سید رکن الدین یزد

وقتی به عکس های هوایی شهر جهانی یزد نگاه می کنید، در محدوده ی بافت تاریخی گنبدی فیروزه ای و ساده اما بسیار ملکوتی و آرامش بخش چشم ها را به خود جلب می کند که متعلق به آرامگاه ی سید رکن الدین یزد است. این بنای برجسته که از جاذبه‌های گردشگری یزد و مذهبی آن محسوب می‌شود مربوط به قرن هشتم ه.ق است.

نام کامل وی سید رکن‌الدین ابوالمکارم محمد قاضی حسینی یزدی، فرزند قوام‌الدین محمد بن نظام از سادات شهر یزد است که با عنوان قاضی القضات شهر یزد شناخته می‌شده است. آرامگاه سیدرکن الدین بخشی از مجموعه ی بزرگتر مدرسه ی رکنیه است که شامل مدرسه، رصدخانه، مسجد، دارالشفا و خانقا بوده که همگی این بخش ها به جز مقبره از بین رفته است. این بنا از سادگی و ظرافت خاصی بهره مند است، میانسرای آن بدون حجره است و مهمترین تزئین آن کاشی کاری های مسدس است.

گنبد خانه ی آن نیز از سادگی بنا تبعیت کرده و گوشه سازی های آن بسیار فوق العاده است. پرکارترین بخش آن گنبد فیروزه ای سیدرکن الدین است. این گنبد دو پوسته از نوع شبدری کند است که با کاشیکاری معرق با رنگ های فیروزه ای، آبی و سفید تزئین شده است. مهمترین کاشی کاری موجود در این بنا مربوط به کاشی های زرین فام ازاره ایوان است که هم اکنون تحت مراقبت های شدید است. بازدید از این مجموعه رایگان است، در حین بازدید از بافت تاریخی یزد دیدار این بنای دلربا را از دست ندهید.