شماره پشتیبانی 36272080 – 035

آب انبار شش بادگیری یزد

همانگونه که از نام اب انبار شش بادگیری یزد برمی اید وجود شش بادگیر هشت گوشه سبب شده تا این جاذبه ی گردشگری یزد به‌عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی آب توسط ایرانیان مطرح شود.

سرزمین کویری یزد محل شکوفایی استعداد ایرانیانی است که حتی کم ابی مانع از ساخت و ساز شکوفایی شهرهایشان نبود. رشته های طولانی قنات برای استخراج اب های زیر زمینی همچون قنات زارچ، کانال های مستحکم برای انتقال آب و آب انبار و پاپایاب برای ایجاد دسترسی عمومی به منابع اب، همه حکایت از تلاش و فرهیختگی مردمان این سرزمین کهن دارد.

آب انبار شش بادگیری یزد نیز یادمانی از تاریخ پرشکوه این شهر است که به دست ما رسیده است. اب انبار شش بادگیری در محله ی تپه یزد در کوچه ای به نام شش بادگیر قرار دارد. این آب انبار قاجاری 180 ساله دارای دو ورودی شمالی و جنوبی است و مخزن بزرگ آن 2000 متر مکعب حجم دارد.

گنبد آب انبار از نوع خاگی است و مجموع ارتفاع بنا از کف اب انبار تا بلندای بادگیرها اندکی کمتر از 23 متر است. علت داشتن دو ورودی برای استفاده ی مجزای مسلمانان و زرتشتیان ساکن یزد بوده است. بادگیرها شش عدد هستند، سه تایی آن قدیمی تر و سه تای دیگر بعدها اضافه شده اند.

علت هشت گوشه بودن بادگیرها نیز استفاده حداکثری از وزش باد در هر سو است. دیدار از این آب انبار در سفر به یزد سبب می شود تا علاوه بر دسترسی به یک لوکیشن عکاسی بی نظیر بعدها خاطره های جذاب تری نسبت به دوستانتان از سفر به یزد داشته باشید.