شماره پشتیبانی 36272080 – 035

آتشکده ی یزد

آتشکده ی یزد که محل نگهداری آتش مقدس 1500 ساله ی ساسانی است، یکی از مهمترین زیارتگاه های زرتشتیان در سرتاسر جهان محسوب می شود. ورود به این نیایشگاه برای همگان به جز در مواقع نیایش زرتشتیان آزاد است.

 آداب ورود به نیایشگاه مواردی دارد  از جمله پاکیزگی زنان و مردان که مردان باید با کلاه سفید و زنان با روسری سفید و لباس رنگ روشن و بدون کفش وارد شوند. آتش مقدس درون مجمر بزرگی از جنس برنز قرار دارد و شخصی به اسم «هیربد» مسئول روشن نگه داشتن آن است. در داخل ساختمان  آتشکده ی یزد، دیوارها با تصاویر زرتشت و جمله‌‌هایی از کتاب مقدس اوستا تزئین شده است.

اتاق نگهداری آتش مقدس، در وسط ساختمان (دور از تابش خورشید) قرار دارد و در اطراف آن اتاق‌هایی برای نماز و نیایش طراحی شده‌اند. آتشی که در این آتشکده می‌سوزد اهمیت و اعتبار بسیاری به آتشکده یزد بخشیده است و به گفته‌ی زرتشتیان ارشد، آتش آن که آتش ورهرام نامیده می‌شود، ابتدا از آتشکده‌ی کاریان پارس به عقدای یزد منتقل و مدت ۷۰۰ سال در آنجا نگهداری می‌شد.

سپس به ترک آباد اردکان آورده شد و در آنجا ۳۰۰ سال روشن بود تا اینکه از آنجا به یزد آورده شد و در محل کنونی آن روشن است. قدمت آتش این آتشکده به بیش از ۱۵۳۵ سال می‌رسد. این مجموعه همچنین دارای سالن های موزه، گالری و آب انبار است. آتشکده ی یزد در تورهای یزدگردی جایگاه بسیار با اهمیتی دارد برای بازدید از این مجموعه و سایر میراث زرتشتیان یزد کافی تا از یکی از تورهای یزدگردی مینیاتور استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *