شماره پشتیبانی 36272080 – 035

مسجد جامع یزد

مسجد جامع کبیر یزد از آثار مهم بافت تاریخی ثبت جهانی شده یزد است که از چند سو در تاریخ معماری ایران و جهان حائز اهمیت است که در این مقاله ی کوتاه به هر یک خواهیم پرداخت. نخست آنکه این مسجد در کنار مسجد جامع اصفهان از نمونه های نادر معماری سنتی ایرانی هستند که پایه های اولیه ساخت آنها در دوران پیش از حمله ی اعراب گذاشته شده و به احتمال زیاد آتشکده یا نیایشگاهی برای پرستش ادیان ایرانی پیش از اسلام بوده اند.

هم اکنون تاریخچه این مسجد را حدود 850 سال ذکر می کنند اما در صورت انتشار نتایج کاوش های باستان شناسی و پیگردی می توان تاریخچه آن را تا دوران ساسانیان عقب برد. این مسجد به سبک آذری یا ایرانی- ایلخانی ساخته شده و  مساحتی بالغ بر 9800 متر مربع و هفت ورودی دارد که از هر جهت مسجد را قابل دسترسی می کند.

سردر آن مرتفع ترین سردر در میان مساجد کهن جهان است که با احتساب مناره ها به 52 متر می رسد. پلان اولیه ی کهن ترین بخش یا مسجد عتیق شبستانی و در دوران عمرولیث صفاری در قرن سوم اجرا شده بود، سپس در زمان حکومت «علاءالدوله گرشاسب بن علی بن فرامرز» در سده پنجم هجری و در ضلع غربی مسجد عتیق یک ایوان و گنبد خانه ساخته شد که به نام مسجد جامع قدیم شناخته می شود؛ متاسفانه آثار این بخش کهن مسجد تا قرن سیزده هجری موجود بود و در نتیجه گسترش مسجد از بین رفت.

پس از آن در 724 ه.ق به همت شخصی به نام سید رکن الدین نظام الحسینی مسجد جامع امروزی را با پلان یک ایوانی پایه های مسجد جدید گذاشته شد و سپس در سال 732 ه.ق شرف الدین علی یزدی آن را تکمیل کرد. کاشیکاری گنبد و ایوان مسجد نیز در777 ه. ق در زمان امیرتیمموری اجرا شده است. کاشیکاری و کتیبه  گذاری ان تا دوران قاجار ادامه میابد.

سرتاسر این مسجد پر از رمز و راز و نماد های شیعی از جمله نام الله، رسول الله، علی (ع) و علامت استواستیکا یا گردونه مهرنماد ایرانی- اریایی است . یکی از جالب توجه ترین تزئینات آجرهای مهری ایوان است که کمتر بدان ها توجه شده است. گنبد مسجد از نوع دوپوسته است و در ساخت آن از آجرلعابدار و بدون لعاب با پوشش کاشی استفاده شده است. شرکت گردشگری مینیاتور یزد به عنوان ارائه دهنده تخصصی ترین تورهای یزدگردی شما را به دیدن این شاهکار معماری ایرانی دعوت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *