شماره پشتیبانی 36272080 – 035

بازار خان یزد

مجموعه ی بازار خان یزد همانگونه که از اسمش پیداست نمونه ی کامل معماری بازار ایرانی است که از قدیم الایام یکی از برجسته ترین مکان ها برای گردهم آیی مردمان یک شهر بوده است. بازار در مفهوم ساختمان سازی ایرانی تنها مکانی برای خرید و فروش نیست بلکه مجموعه ای از فضاهای عام المنفعه همچون کاروانسرا، مسجد، آب انبار، سقاخانه و… را در خود جای داده و اکثر مواقع در مرکز شهر در کنار مسجد جامع بزرگ گسترش پیدا می کرده و مهمترین محل تجمع و بیان اعلان های عمومی بوده است.

بازارخان یزد نیز از این بنیان جدا نیست. این جاذبه ی فرهنگی و اقتصادی یزد در بافت کهن یزد قرار دارد و از خیابان های امام و قیام دسترسی به آن مهیا است. طول این بازار به 274 متر می رسد. درگذشته راسته بازارهای زیادی در این قسمت وجود داشته؛ در واقع بنای کنونی بازار خان بازمانده بخش های وسیعی است که با گذرگاه هایی مشابه نمونه های کنونی با هم در ارتباط بوده اند.

 بازارخان توسط محمد تقی خان بافقی از حکام زند و سپس قاجار بنیان نهاده شده، از جمله آثار دیگر که به دستور او ساخته‌شده می توان به باغ دولت آباد، بازار قیصریه، میدان خان، باغ گلشن و مدرسه خان اشاره کرد. این بازار همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد و یکی از مراکز اقتصادی برای خرید صنایع دستی یزد است. راسته بازار طلافروشان، پارچه فروشان و مسگران از پر رفت و امدترین بخش های بازار خان یزد است. یکی از مهمترین آثار بازارخان که از لحاظ گردشگری جایگاه مهمی دارد و هم اکنون تبدیل به رستوران و چایخانه شده حمام خان است.

این حمام از فضاهایی شامل میان در، بینه، گرمخانه، گاورو، طویله، فضای پشتیبانی، تون، قرینه، سربینه و ورودی تشکیل شده و آثار آهک بری و آجرکاری بی نظیری دارد. در حین بازدید از مجموعه ی بازار و حمام خان یزد می توانید صنایع دستی مرغوب یزد و همچنین شیرینی، خوراکی های محلی یزد و ادویه های ناب این شهر را در این قسمت بیابید.

این بازار برای خرید منسوجات از جمله ترمه، دارایی و فرش و همچنین طلا برجسته ترین مرکز خرید یزد است. شرکت گردشگری مینیاتور در مجموعه هتل والی یزد، روبه روی بازارخان خان مجاور درب ورودی شاهزاده فاضل قرار گرفته که ارائه دهنده بهترین تورهای یزدگردی و به ویژه بافت کهن با هدف معرفی صنایع دستی یزد است که برای بازدید از بافت تاریخی یزد می توانید از راهنمایی های مشاوران ما در این شرکت کمک بگیرید.