شماره پشتیبانی 36272080 – 035

موزه آینه و روشنایی یزد (قصر آینه)

تا پیش از ثبت یزد در میراث جهانی یونسکو، این استان به‌عنوان یکی از مقاصد محبوب توریستی داخلیو تا حدودی خارجی مطرح بود اما پس از این رویداد و با توجه به ظرفیت‌های فرهنگی و زیرساخت‌های شهر یزد، به‌سرعت به یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری خارجی مبدل گشت. یکی از ظرفیت‌های مهم یزد تعداد موزه‌های فعال و تخصصی این شهر است که به بیش از بیست عدد می‌رسد.

موزه آینه و روشنایی

همچنین بخوانید : باغ دولت آباد یزد

موزه آیینه و روشنایی که به نام قصر آیینه نیز شناخته می‌شود یکی از جاذبه‌های فرهنگی و هنری شهر یزد است. این گنجینه همچنین یکی از موزه‌های نادر ایران درزمینهٔ شیشه و آیینه است که به سبب جلوه بصری از جذابیت خاصی برای بیننده بهره‌مند‌است.

ساختمان موزه در دوران پهلوی، اقامت گاه خصوصی صراف زاده یکی از اعیان خوش‌نام یزد بوده که پس از انقلاب 57 به نفع سازمان مستضعفان مصادره می‌شود. سپس در سال 1377 تحت عنوان موزه آیینه و روشنایی تغییر کاربری داده شده و امکان بازدید عموم از آن فراهم می‌شود. معماری موزه به تبعیت از معماری خانه باغ‌های ایرانی به‌صورت کوشک و برون‌گرا ساخته‌شده است. ساختار بنا و تزئینات، تلفیقی از معماری سنتی ایرانی و معماری مدرن اروپایی است؛ بدین‌صورت که تقسیم‌بندی فضاها شامل شاه‌نشین، هشتی‌ها، حوض‌خانه و اتاق‌های خصوصی کاملاً ایرانی است اما در برخی موارد همچون دالان‌های طویل معماری اروپایی سده نوزدهم و بیستم را یادآور می‌شود. تزیینات بنا نیز شامل آیینه‌کاری، کاشی‌کاری، نقاشی دیواری، پنجره‌های ارسی، مشبک‌کاری، منبت‌کاری و همچنین فلزکاری است. درخشندگی آب و آیینه همراه با رقص نور و روشنایی چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند و جلوه‌ای از مهارت هنرمندان ایرانی را به نمایش می‌گذارد.

موزه آینه و روشنایی

همان‌گونه که گفته شد این موزه یکی از نمونه‌های نادر ایران درزمینهٔ نور و آیینه است و اشیا نفیسی مرتبط با این موضوع همچون انواع آیینه، نورافشان، چراغ‌های پایه‌دار، چراغ‌های آویز، دستی و هم‌چنین پی سوز ها دیده می‌شود که بسته به قدمتشان از منابع مختلفی همچون برق، نفت، گاز و یا مواد ارگانیک همچون چربی استفاده می کرده اند. قدیمی ترین اشیا موزه شامل پی سوزهایی متعلق به دوران ساسانی است. همچنین در این موزه مجموعه ای منابع نوشتاری، کتاب، سکه، اسلحه، تمبر، اشیا برنزی و کلکسیون کبریت نیز نگه داری می‌شود. بخشی از حوض خانه نیز به طور معمول جهت نمایش های موقت عکس، نقاشی و … مورد بهره برداری قرار می گیرد. جالب توجه است بدانید این موزه به تازگی به مجهز راهنمای بریل شده که زمینه بازدید نابینایان را نیز فراهم می‌کند.

موزه آینه و روشنایی

همچنین بخوانید : معرفی جاذبه های گردشگری یزد

دیدگاهتان را بنویسید

Note: Comments on the web site reflect the views of their authors, and not necessarily the views of the bookyourtravel internet portal. You are requested to refrain from insults, swearing and vulgar expression. We reserve the right to delete any comment without notice or explanations.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *