شماره پشتیبانی 36272080 – 035

موزه آب یزد

موزه اب یزد جلوه ای از تاریخچه مدیریت چندهزارساله ی منابع اب توسط ایرانیان در قلب کویرهای داخلی این فلات سترگ است. این موزه که در شمال مجموعه ی امیرچخماق قرار دارد در خانه ای اعیانی موسوم به کلاهدوزها از تاجران به نام یزد ساخته شده است‌.

این خانه عناصر و فضاهای معماری مسکونی کویری ایرانی را به خوبی نمایش می دهد و دارای دو طبقه است. مهمترین شاخصه ی موزه اب یزد گذر یکی از قنات های قدیمی شهر از میان این خانه است که طراوتی چند هزارساله را برای بازدیدکنندگان به ارمغان می اورد. این موزه جهت نمایش اشیا و ابزار مرتبط با استخراج قنات ها، انتقال، برداشت، مصرف و شست و شو است. ساختارهای معماری زیادی در یزد وجود دارد که مرتبط با اب ساخته شده است که توانایی های مهندسان پارسی را به رخ می کشد از جمله ی انها میتوان به رشته قنات های طولانی، اب انبار، بند، پایاب و چاه های عمیق اشاره کرد و حفر آن ها ابزار، نیروی کار متخصص، تلاش شبانه روزی و همت زیادی را می طلبیده است.

هم اکنون انواع چرخ چاه، ابزار حفر قنات، انواع چراغ ها برای تامین روشنایی دالان های زیرزمینی، لوازم حمل اب همچون سفال و هم چنین نسخه های خطی با محوریت اب در این موزه به چشم میخورد که بازدید کنندگان را با تاریخچه ی چند هزارساله ی قنات اثر ایرانی ثبت شده در فهرست میراث حهانی یونسکو آشنا می کند.شرکت گردشگری مینیاتور در فاصله ای کوتاه از مجموعه امیرچخماق و موزه اب یزد قرار گرفته است و ارائه دهنده بهترین تورهای یزدگردی و کویر یزد است که شما را به بازدید از این موزه و یادمان بار ارزش دعوت میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظرات شما هم برای ما و هم برای سایر کاربران سایت راهنمایی خوبی است.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *